(14.06) Reforma: ucierpi 30 tys. nauczycieli! Dane ZNP

ReformaZ danych ZNP na dzień 14 czerwca 2017 roku wynika, że w związku z reformą edukacji od 1 września pracę utraci 8 933 nauczycieli, a 21 667 nauczycieli nie będzie miało pełnego etatu. To jeszcze niepełne informacje o skutkach reformy - nauczycieli, których dotkną zwolnienia i ograniczenia etatu może być jeszcze więcej.

 

Według Związku Nauczycielstwa Polskiego, zwolnienia i redukcje etatu to skutki reformy edukacji Anny Zalewskiej. W tej chwili wiadomo, że z powodu przekształcania szkół i dostosowywania ich do nowego ustroju szkolnego, który ma obowiązywać od 1 września, ucierpi ponad 30 600 nauczycieli. W tym 4 872 osób dostało wypowiedzenia, z 4 061 osobami nie będzie przedłużona umowa o pracę (w sumie pracę straci 8 933 nauczycieli). 21 667 nauczycieli dotknie redukcja etatu, a więc będą pracować od września w mniejszym wymiarze godzin niż dotychczas, niektóryz nawet poniżej 1/2 pensum.

 

Należy podkreślić, że są to stan na 14 czerwca, a więc dane niepełne. Informacje pochodzą ponadto z 14 województw (jeszcze bez woj. zachodniopomorskiego i warmińsko-mazurskiego). Związek nadal zbiera informacje, w kolejnym tygodniu opublikuje dane ze wszystkich 16 województw.
(DK, GN)

 

Czytaj też:

>> Ankieta Głosu: Nauczycielu, czy cięcia i zwolnienia w oświacie to realny problem?