(13.03) Ankieta Głosu. Katecheta wychowawcą? To nie jest dobry pomysł...

Większość głosujących w ankiecie Głosu Nauczycielskiego nie popiera propozycji MEN, aby katecheci mogli być wychowawcami klasy. Takie zdanie wyraziło 72 proc. uczestników ankiety. Resort edukacji opublikował projekt zmian w rozporządzeniu z 1992 r. Nowelizacja polega na wykreśleniu zakazu pełnienia funkcji wychowawcy przez katechetów.

 

W ankiecie zadaliśmy pytanie: Czy propozycja MEN, by katecheta mógł być wychowawcą klasy to dobry pomysł? Nie, obecne przepisy są właściwe - odpowiedziało 72 proc. głosujących. Tak, tak, to taki sam nauczyciel jak inni - stwierdziło 23 proc. uczestników głosowania. Trudno powiedzieć - uznało 5 proc.

 

Dyskusja na temat pomysłu MEN toczy się od lutego br. Niedawno ks. Marek Korgul, sekretarz Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, oświadczył, że zmiana ma dotyczyć tylko świeckich nauczycieli religii, a nie księży, czy sióstr zakonnych. Głos w tej sprawie zabrał także Rzecznik Praw Obywatelskich. Dr Adam Bodnar jest zaniepokojony ta propozycją i ostrzega, że może ona naruszać prawa części rodziców i uczniów - chodzi o dzieci nieuczęszczające na lekcje religii i o ich rodziców.

 

Do tematu wracamy także w Głosie Nauczycielskim nr 11 z 14 marca br.

 

(DK, GN)

 

***

W ankiecie od 26.02 do 12.03 br. oddano 777 głosów.
Wyniki głosowania dostępne są TUTAJ

 

Czytaj też:

>> (23.02) Katecheta wychowawcą klasy? Tak chce MEN

>> (28.02) Księża nie zostaną wychowawcami? Kościół zabrał głos

>> Artykuł w GN nr 9/2018: Katecheta wychowawcą klasy. MEN szuka lekarstwa na zgubne skutki reformy?