(2.09) MEN inauguruje "Rok szkoły w ruchu"

 

Ministerstwo edukacji oraz ministerstwo sportu chcą przekonać uczniów do ruchu i większej aktywności fizycznej. W najbliższych dniach mamy poznać szczegóły specjalnego rządowego programu.

 

Takie zapewnienie złożyła uczniom i nauczycielom minister edukacji Krystyna Szumilas podczas inauguracji roku szkolnego 2013/2014 w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Opolu. - Ruch, zabawa, gra w piłkę powinny być codziennością, przyzwyczajeniem. Proponujemy koalicję nauczycieli, rodziców, samorządów i klubów sportowych na rzecz aktywnego życia. Razem z ministerstwem sportu przygotowujemy specjalny program - poinformowała Szumilas.

 

Szefowa MEN zachęcała także uczniów i nauczycieli do kreatywności oraz pracy w zespole. - Dzisiaj szkoła nie może być jedynie dostarczycielem wiedzy, ale ma uczyć, jak odnieść sukces w dorosłym życiu i jak być szczęśliwym - mówiła Szumilas.

 

Jej zdaniem, polska szkoła dobrze kształci najmłodsze pokolenie, czego dowodzą wyniki międzynarodowych badań, w tym badania umiejętności piętnastolatków PISA organizowane co trzy lata przez OECD. - To badanie pokazuje, że polscy uczniowie, polscy gimnazjaliści są coraz lepsi i że wyprzedzają coraz większą grupę rówieśników z innych krajów. Polscy uczniowie rywalizują również z najlepszymi uczniami z innych krajów. Zajmują czołowe miejsca w olimpiadach i konkursach organizowanych w wielu miejscach świata - wymieniała Szumilas.

 

(PS, GN)