Innowacyjny Nauczyciel i Innowacyjna Szkoła

Poszukiwany, poszukiwana!

Lubisz wykorzystywać w pracy nowe technologie? Zrealizowałeś jakiś ciekawy projekt lub masz fajny pomysł, jak go zrobić? Uczysz w szkole, w której komputery na co dzień wspomagają nauczycieli? Zgłoś się do konkursu!

 

 

Choć w naszych szkołach nie zawsze jest najnowocześniejszy sprzęt i czasami zawiesza się internet, to nauczycieli mamy naprawdę kreatywnych. Dzięki konkursom Innowacyjny Nauczyciel i Innowacyjna Szkoła poznaliśmy ich wielu. Z dużych miast, małych miasteczek i wsi. Z różnych poziomów edukacji. Ze wszystkich specjalności. Bo nowe technologie można wykorzystać nawet na zajęciach z wychowania fizycznego!

Także szkoły potrafią z posiadanej infrastruktury wycisnąć, co się da. Wolny dostęp do sieci dla uczniów, wspólne nauczycielskie kalendarze, wspierane przez dyrektorów innowacyjne projekty to w wielu szkołach codzienność.

Pracujesz w takiej szkole? Znasz zaangażowanych nauczycieli na miarę XXI wieku? A może sam taki jesteś? Jeśli choć na jedno pytanie odpowiedziełaś/łeś twierdząco, zgłoś się do konkursu Innowacyjny Nauczyciel i/lub Innowacyjna Szkoła.

 

Kto może się zgłosić?

Innowacyjny Nauczyciel jest skierowany do czynnych zawodowo belfrów ze wszystkich typów szkół i przedszkoli. Warunkiem przystąpienia do konkursu jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego, zarejestrowanie się na stronie www.pil-network.com i umieszczenie tam relacji z przeprowadzonego z uczniami projektu oraz krótkiego filmu. Szczegółowe wymagania, jakie musi spełniać projekt, są zawarte w regulaminie konkursu, który jest dostępny na stronie http://pdp.edu.pl.

Placówka, która chce przystąpić do konkurs Innowacyjna Szkoła, także musi spełnić wymogi formalne, czyli wypełnić i wysłać formularz zgłoszeniowy oraz założyć profil na www.pil-network.com, a także przygotować wizytówkę w formie filmu. Film ten powinien pokazywać m.in., jak szkoła wykorzystuje nowe technologie w procesie dydaktycznym, zarządzaniu szkołą, w komunikacji z rodzicami i uczniami i w pracy opiekuńczo-wychowawczej. Ważne jest zarówno pokazanie infrastruktury (np. sprzęt, oprogramowanie), jak i kompetencje w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych kadry pedagogicznej, kierowniczej i administracyjnej placówki oraz ich praktyczne wykorzystanie. W wizytówce trzeba też zaprezentować własny pomysł na innowacyjną szkołę. Po dodatkowe informacje warto sięgnąć do regulaminu dostępnego na stronie http://pdp.edu.pl.

 

Ważne terminy

Aplikacje konkursowe można umieszczać na portalu www.pil-network.com od 20 sierpnia do 30 września br. (do godz. 22). Jury konkursowe oceni je najpóźniej do 7 października i spośród wszystkich prac wybierze trzy najlepsze zgłoszone przez nauczycieli i jedną – przez szkołę. Wyłonieni w ten sposób finaliści zostaną zaproszeni na Galę Nauczyciel Roku 2013, podczas której zostanie wręczona nagroda Innowacyjnej Szkole i nastąpi ogłoszenie wyników w konkursie Innowacyjny Nauczyciel ( I, II i III miejsce). Gala odbędzie się – tradycyjnie już – na Zamku Królewskim w Warszawie. W tym roku rozstrzygnięcie konkursów Innowacyjna Szkoła, Innowacyjny Nauczyciel oraz Nauczyciel Roku 2013 nastąpi 14 października.

 

Dlaczego warto?

Nagrodami w konkursach Innowacyjny Nauczyciel i Innowacyjna Szkoła jest sprzęt elektroniczny. Ale to niejedyny powód, dla którego warto wziąć w nich udział. Już od wielu lat Gala Nauczyciel Roku jest pretekstem do pokazania opinii publicznej nietuzinkowych nauczycieli, o których na co dzień raczej się nie wspomina. To także sposobność wymiany doświadczeń z innymi. A nade wszystko okazja do wspólnego świętowania Dnia Edukacji Narodowej. Co więcej, dla wielu nauczycieli i szkół konkurs nie kończy się na Gali. Autorzy nagrodzonych prac mają szansę na udział w międzynarodowym forum innowacyjnych szkół i nauczycieli.

Zapraszamy do udziału. I do zobaczenia na Gali!

 

Anna Wojciechowska