(17.01) MEN: szkoły są zamykane z powodu niżu

Jak podaje dziś Dziennik Gazeta Prawna, samorządy w pierwszych dwóch tygodniach tego roku przesłały już blisko 300 wniosków w sprawie likwidacji szkół. Właśnie tyle placówek zamknięto w całym 2011 r. Najwięcej jednak zgłoszeń ma trafić do kuratoriów dopiero pod koniec lutego. Wtedy mija czas na powiadomienie rodziców, uczniów, nauczycieli, związków zawodowych i kuratoriów oświaty o zamiarze likwidacji szkoły lub przedszkola. Kuratoria szacują, że dotychczasowa liczba zgłoszeń może się nawet podwoić.

 

Tymczasem Beata Pawłowska, dyrektor Departamentu Kształcenia Ogólnego i Wychowania w Ministerstwie Edukacji Narodowej, powiedziała dziś radno radiowej Jedynce, że dopiero 1 września będziemy wiedzieć ile szkół zostanie zlikwidowanych. Tłumaczyła, że powodem ich zamykania jest niż demograficzny.

 

 

Chwaliła jednak jednostki samorządu terytorialnego za prowadzenie racjonalnej polityki. - Gdy obserwujemy ośmioprocentowy spadek liczby uczniów klas podstawowych i gimnazjów w ciągu czterech lat, tak zmniejszenie się liczby szkół wynosi cztery procenty – zaznaczyła.
(kk,GN)