Rozmowa: One sięgają gwiazd

Z Martą Koplejewską, nauczycielką fizyki i informatyki w Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Cieszynie, Nominowaną do tytułu Nauczyciel Roku 2018, rozmawia Halina Drachal

 

Praca w Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych wymaga nie tylko wielu umiejętności, ale też predyspozycji osobistych. Jak odnalazła się w niej absolwentka Wydziału Fizyki Akademii Pedagogicznej w Krakowie?

- Trochę to trwało, zanim w pełni zrozumiałam, na czym polega praca z dziećmi niepełnosprawnymi intelektualnie. W naszym zespole mamy uczniów od siódmego roku życia po dorosłych młodych ludzi do 25, roku życia w Ośrodku Rewalidacyjno-Wychowawczym. Od lekkiej, poprzez umiarkowaną i znaczną niepełnosprawność. Jeszcze młodsze, nawet półtoraroczne dzieci są przyprowadzane, a często przynoszone przez rodziców na wczesne wspomaganie rozwoju do naszego WOKRO, czyli Wiodącego Ośrodka Koordynacyjno-Rehabilitacyjno-Opiekuńczego. Jako zespół oferujemy kompleksową terapię, bowiem dysponujemy odpowiednimi po temu warunkami.

Przekonała mnie do tej pracy moja mama, kiedyś nauczycielka szkoły specjalnej. Pamiętam swój pierwszy kontakt z tymi dziećmi, gdy odwiedziłam ją w szkole. Dziś wydaje mi się to nieprawdopodobne, ale wtedy czułam się okropnie, gdy śliniące się, nieprzyjemnie pachnące dziecko usiłowało się do mnie przytulić. A zwłaszcza dzieci z pogranicza umiarkowanej i znacznej niepełnosprawności „kleją się” do każdego, kto okaże im zainteresowanie. Dziś nie robi to na mnie takiego wrażenia. Musiałam dojrzeć.

(...)

Całą rozmowę przeczytasz w Głosie nr 6/2019 i w e-wydaniu