Pokolenie pochylonych głów? W Toruniu postanowili temu zaradzić…

 

Szlaban dla smartfona

 

Fonoholizm – tak określa się coraz powszechniejsze wśród młodych ludzi uzależnienie od smartfonów. By temu zapobiegać, wiele szkół decyduje się na radykalne kroki – zakaz korzystania z tych urządzeń w placówkach

 

 

Przed kilkoma miesiącami szeroko komentowana była decyzja francuskiego ministerstwa edukacji o wprowadzeniu w szkołach zakazu używania smartfonów. Zakaz obowiązuje od września 2018 r. Na lekcje z telefonem nie może przyjść żaden uczeń w wieku od trzech do 15 lat. Wyjątek stworzono dla dzieci z niepełnosprawnościami. Tamtejszy resort edukacji liczy, że „odklejenie” uczniów od ekranu przyczyni się do poprawy wyników w nauce oraz przywrócenia normalnych, tzn. werbalnych kontaktów pomiędzy dziećmi i młodzieżą.

Francuski przykład inspiruje nauczycieli, dyrektorów i rady rodziców w wielu placówkach w Polsce. Zresztą

 

ograniczenia w korzystaniu z mobilnych urządzeń

z dostępem do sieci w podczas lekcji funkcjonują w dużej części placówek już od dawna. Ostatnio jednak coraz więcej podstawówek i szkół średnich – także w Toruniu – zmienia swoje regulaminy, wprowadzając całkowity zakaz używania telefonów. Dotyczy to także przerw między lekcjami oraz czasu wolnego spędzanego na szkolnym boisku.

 

 

(...)

 

Justyna Wojciechowska-Narloch

 

Więcej - GN nr 5 (e-wydanie)