(18.01) OPZZ: Popieramy nauczycieli

OPZZ

 

W pełni popieramy postulaty płacowe Związku Nauczycielstwa Polskiego i domagamy się natychmiastowej dymisji minister edukacji narodowej, Anny Zalewskiej - zadeklarowały mazowieckie struktury Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych

 

Prowadzone przez MEN negocjacje ze związkami zawodowymi, w tym ZNP, nie przyniosły póki co przełomu. Po rozmowach 10 stycznia br. Zarząd Główny ZNP ogłosił wszczęcie sporu zbiorowego, czego efektem może być strajk w oświacie. Głównym postulatem Związku jest podwyżka w wysokości 1000 zł.

 

Walkę nauczycieli o wyższe pensje poparł mazowiecki OPZZ. "Zarobki nauczycieli w Polsce są jednymi z najniższych w Unii Europejskiej, a zarazem pracownicy oświaty należą do najgorzej opłacanych na polskim rynku pracy. Trudno pojąć i zaakceptować, że zarobki początkujących pracowników oświaty nieznacznie odbiegają od płacy minimalnej" - czytamy w oświadczeniu Piotra Szumlewicza, przewodniczącego Rady OPZZ województwa mazowieckiego. I dalej: "W konsekwencji spada prestiż zawodu i coraz mniej młodych ludzi chce być w przyszłości nauczycielami. Utrzymywanie skandalicznie niskich płac nauczycieli i lekceważenie przez rząd pracowników oświaty jest szkodliwe dla polskiego społeczeństwa. Dlatego w pełni popieramy akcje protestacyjne Związku Nauczycielstwa Polskiego i deklarujemy gotowość do działań solidarnościowych".

 

Według OPZZ, minister edukacji Anna Zalewska "nie nadaje się do sprawowania funkcji" szefowej MEN i powinna zostać w trybie pilnym zdymisjonowana. "Zalewska jest nieudolna i arogancka, a powierzone jej obowiązki ją przewyższają. Minister często wprowadza w błąd opinię publiczną, podejmuje pozorowane działania lub wdraża niedopracowane rozwiązania, których koszty mają ponosić samorządy. Podczas niedawnych negocjacji ze związkami zawodowymi po raz kolejnymi dowiodła, że nie ma żadnych sensownych propozycji dla nauczycieli i nie umie prowadzić konstruktywnego dialogu. Jej działania szkodzą nauczycielom, rodzicom i dzieciom. Dlatego domagamy się dymisji minister Anny Zalewskiej i przedstawienia poważnych propozycji płacowych przez stronę rządową".

 

(PS, GN)