Jak jest naprawdę z płacami nauczycieli?

Najgorzej od lat!

 

Rzeczywistości nie da się zaczarować kampanią medialną. Z przedstawionych w tym artykule analiz wynika, że sytuacja finansowa polskich nauczycieli jest najgorsza od kilkunastu lat…

 

 

Z jednej strony słyszymy ze strony Ministerstwa Edukacji Narodowej o znaczących podwyżkach mających w sumie wynieść rzekomo 1 tys. zł*, niektóre media twierdzą, że nauczyciele zarabiają „ogromne pieniądze” za niewielki wkład pracy. Z drugiej strony my, pedagodzy, wyraźnie odczuwamy, że kilka lat temu nasze wynagrodzenia były lepsze niż dziś. Kto ma rację ?

Żeby odpowiedzieć na tak zadane pytania, trzeba wybrać jakiś wskaźnik. Wydaje się, że uczciwe będzie porównanie wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela do przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Dlaczego wynagrodzenia zasadniczego? Ponieważ stawki tego wynagrodzenia są takie same w całym kraju dla wszystkich nauczycieli z danym stopniem awansu. Natomiast odniesienie do średniego wynagrodzenia nauczycieli ze względu na wliczanie do niego również odpraw, zasiłków, nagród, godzin ponadwymiarowych, dodatków funkcyjnych itp. fałszuje obraz.

 

 

 

(...)

 

Arkadiusz Boroń

Arkadiusz Boroń – wiceprezes Okręgu Małopolskiego ZNP, prezes Oddziału Kraków Powiat ZNP

 

*Podczas jednej z konferencji prasowych minister edukacji Anna Zalewska powiedziała, że w ramach podwyżek dla nauczycieli „w rok i 9 miesięcy (nauczyciele dostaną – red.) podwyżkę w wysokości 15,8 proc. – co średnio będzie stanowiło ok. 1000 zł dla nauczyciela”

 

Cały tekst - tylko w Głosie (nr 3, e-wydanie)