Zarząd Główny ZNP. Jest decyzja w sprawie sporu zbiorowego – to pierwszy krok do strajku

Podwyżki – TAK!

 

Związek Nauczycielstwa Polskiego żąda podwyżek w oświacie na poziomie 1 tys. zł. Jeśli rząd zignoruje postulaty Związku, dojdzie do strajku. Zarząd Główny ZNP przyjął uchwałę uruchamiającą procedurę sporu zbiorowego

 

 

Decyzja Zarządu Głównego ZNP zapadła w czwartek 10 stycznia br. tuż po zakończeniu burzliwego spotkania z minister edukacji Anną Zalewską w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”. Zgodnie z uchwałą ZG oddziały Związku zostały zobowiązane do wystąpienia do 8 lutego 2019 r. do pracodawców o podwyższenie wynagrodzeń zasadniczych o 1 tys. zł z wyrównaniem do 1 stycznia br. Aby podwyżki mogły być wypłacone, potrzebne są decyzje na szczeblu krajowym, m.in. przyznanie większych pieniędzy w budżecie na oświatę.

– W związku  z tym, że rozmowy z ministerstwem edukacji nie posunęły nas nawet o milimetr w realizacji postulatów ZNP i w związku z tym, że minister Zalewska nie przedstawiła żadnego racjonalnego projektu poprawy sytuacji materialnej nauczycieli, a jedynie chce przerzucić postulaty nauczycieli na samorządy terytorialne, to Zarząd Główny podjął uchwałę, że od 10 stycznia br. rozpoczynamy procedury zmierzające do wszczęcia sporu zbiorowego – informował o decyzji ZG prezes Związku Sławomir Broniarz.

Procedury związane z wszczęciem i prowadzeniem sporu zbiorowego określa ustawa o rozwiazywaniu sporów zbiorowych. Związek musi wiec przeprowadzić wszystkie działania w ramach sporu zgodnie z przepisami. Ostatnim etapem tych procedur – jeśli nie dojdzie do spełnienia postulatów – jest strajk.

 

 

(...)

 

Piotr Skura

 

Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj Głos! (nr 3 , e-wydanie)