(15.01) Zalewska odcina się od "Solidarności"

Ministerstwo nie odpowiada za treści komunikatów wydanych po spotkaniu przez inne podmioty uczestniczące w rozmowach - tak resort Anny Zalewskiej skomentował opublikowaną przez oświatową "Solidarność" informację, jakoby szefowa MEN zgodziła się na negocjacje dotyczące 15-procentowych podwyżek dla nauczycieli od stycznia 2019 r.

 

Krótko po rozmowach 10 stycznia br. MEN z przedstawicielami związków zawodowych w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" im. A. Bączkowskiego w Warszawie oświatowa "Solidarność" opublikowała komunikat, w którym pojawiła się następująca informacja: "Jest zgoda minister Anny Zalewskiej na negocjacje o 15 proc. podwyżkach wynagrodzeń zasadniczych dla nauczycieli od stycznia 2019 r". Do takiej deklaracji miało dojść po tym, jak Anna Zalewska na widok reprezentacji ZNP w postaci całego składu Zarządu Głównego, opuściła swoje własne negocjacje i przeniosła się do sali obok. Tuż za pracownikami MEN i Zalewską podążyli przedstawiciele "Solidarności".

 

Anna Zalewska wróciła potem na salę, w której pozostały delegacje dwóch pozostałych nauczycielskich związków zawodowych: ZNP i Forum Związków Zawodowych.

 

Ponieważ podczas rozmów z ZNP i FZZ nie padły żadne deklaracje dotyczące negocjacji na temat 15-procentowych podwyżek ZNP wystąpił do szefowej MEN o informacje na temat szczegółów rozmów z "Solidarnością". "Z treści komunikatu KSOiW >>Solidarność<< z rozmów z MEN wynika, że zgodziła się Pani na negocjacje o 15 proc. podwyżkach wynagrodzeń zasadniczych dla nauczycieli od stycznia 2019 roku. Taka deklaracja o wzroście wynagrodzeń od 15 stycznia 2019 roku nie została złożona pozostałym związkom zawodowym. W związku z powyższym prosimy o pilne odniesienie się do tej kwestii" - czytamy w piśmie prezesa ZNP Sławomira Broniarza do Anny Zalewskiej.

 

W odpowiedzi minister edukacji nie odniosła się wprost do postulatu 15-procentowej podwyżki, to jednak odcięła się od komunikatu "Solidarności": "Po zakończeniu rozmów, które odbyły się z uszanowaniem warunków określonych przez poszczególne centrale związkowe, na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej zamieszczony został komunikat o przebiegu spotkania. Ministerstwo nie odpowiada za treści komunikatów wydanych po spotkaniu przez inne podmioty uczestniczące w rozmowach".

 

Wcześniej, 11 stycznia br. w programie "Graffiti" w Polsat News Anna Zalewska powiedziała: "Komentowałam ten komunikat (oświatowej "S" – przyp.red.). Myślę, że jest on już poprawiony. Nie? Myślę, że go poprawią".

 

W piśmie do Zalewskiej Sławomir Broniarz zwrócił się też o sprecyzowanie rozwiązań dotyczących dodatku dla nauczycieli stażystów i dodatku za wyróżniającą pracę dla nauczycieli na każdym szczeblu awansu zawodowego. Ministerstwo edukacji oczekuje bowiem, że związki zawodowe odniosą się do nich w terminie do 16 stycznia br. W odpowiedzi Zalewskiej nie ma jednak żadnych szczegółów na ten temat.

 

"Podtrzymuję gotowość do dalszych rozmów dotyczących wszystkich zagadnień poruszonych na spotkaniu 10 stycznia br. w Centrum Dialogu Społecznego" - podkreśliła za to Zalewska. "Z ufnością na kontynuację konstruktywnego dialogu przyjmuję chęć uczestniczenia przez Związek Nauczycielstwa Polskiego w dalszych rozmowach. Mam nadzieję, że rozwiązania wypracowane z udziałem wszystkich reprezentatywnych związków zawodowych zrzeszających nauczycieli odpowiedzą na potrzeby środowiska nauczycielskiego i jednocześnie przyczynią się do wzmocnienia jakości pracy szkoły" - dodała szefowa MEN.

 

Zalewska obiecała też, że w najbliższym czasie przekaże "szczegółowy zakres propozycji przedstawianych stronie związkowej podczas spotkania 10 stycznia br., z prośbą o odniesienie się do nich".

 

Przypomnijmy, podczas spotkania 10 stycznia br. Zalewska przedstawiła następujące propozycje:
- coroczne uzgadnianie regulaminów wynagradzania nauczycieli na poziomie samorządu terytorialnego,
- ograniczenie szkolnej biurokracji, zlecenie badań, które prowadzone będą przez IBE,
- zwiększenie puli liczby godzin do dyspozycji dyrektora,
- dodatek za wyróżniającą pracę dla każdego nauczyciela,
- zwiększenie wysokości płacy minimalnej dla stażysty (od 2020/21 r.).

 

(PS, GN)