(11.01) W Warszawie z powodu reformy Zalewskiej mniej lekcji religii

 

W roku szkolnym 2019/2020 pierwsze klasy szkół średnich w Warszawie będą miały mniej lekcji religii. Władze stolicy wraz z Kościołem postanowiły obciąć jedną godzinę tych zajęć. Powód? Reformy Anny Zalewskiej

 

Podwójny rocznik ubiegający się o miejsca w liceach, technikach i szkołach branżowych to jeden z najbardziej kontrowersyjnych punktów reformy Anny Zalewskiej, pięta achillesowa całego przedsięwzięcia. Rodzice i nauczyciele od wielu miesięcy powtarzają, że szkoły nie są na to przygotowane, a uczniom z podwójnego rocznika grozi dyskryminacja, ponieważ ich szanse na dostanie się do dobrej szkoły będą o połowę mniejsze od szans ich starszych oraz młodszych koleżanek i kolegów. O miejsca w szkołach średnich rywalizować będzie aż 727 170 uczniów, w tym 350 564 absolwentów ostatniego rocznika likwidowanych gimnazjów i 376 606 absolwentów ośmioletnich podstawówek. Wiele na to wskazuje, że nie wszyscy uczniowie znajdą miejsca w wymarzonych szkołach. Dotyczy to głównie renomowanych liceów i techników w dużych miastach, takich jak m.in. Warszawa.

 

Władze stolicy poinformowały, że w przyszłym roku szkolnym naukę w szkołach ponadpodstawowych zamiast 19 tys. uczniów, jak to jest zwykle, rozpocznie niemal 44 tys. Pomimo planów wydłużenia pracy szkół, powiększania klas, a nawet sygnalizowania możliwości organizacji części zajęć w sobotę, Warszawa szacuje, że brakuje kilkanaście tysięcy miejsc w szkołach.

 

- Robimy wszystko, by zapewnić młodzieży odpowiednie warunki do nauki, dlatego zwróciłam się do Jego Eminencji Kardynała Kazimierza Nycza oraz do Biskupa Diecezji Warszawsko-Praskiej Romualda Kamińskiego z prośbą o możliwość zmniejszenia liczby godzin religii w klasach pierwszych do jednej w tygodniu - poinformowała Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy odpowiedzialna za oświatę. - Jest mi niezmiernie miło zakomunikować, że spotkania przyniosły oczekiwane rezultaty. Dziękuję za zapewnienie, iż każdy wniosek dyrektora szkoły ponadpodstawowej, w której będą problemy lokalowe, rozpatrzony będzie pozytywnie - dodała.

 

W pismach do obu hierarchów wiceprezydent Warszawy powołała się m.in. na niewystarczającą bazę lokalową szkół, małą liczbę nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących i zawodowych oraz konieczność co najmniej podwojenia liczby oddziałów w szkołach ponadpodstawowych. Kaznowska przypomniałą, że już w tym roku kilka szkół uzyskało zgodę na obcięcie liczby lekcji religii w dzielnicach: Mokotów, Praga Północ, Wola i Żoliborz.

 

(PS, GN)