(12.12) Mikołaj Pawlak nowym Rzecznikiem Praw Dziecka

 

 

Mikołaj Paweł Pawlak, specjalista od prawa kanonicznego i pracownik Ministerstwa Sprawiedliwości, zastąpi Marka Michalaka na funkcji Rzecznika Praw Dziecka

 

Zgodę na wybór nowego RPD udzielił dziś Senat. Mikołaja Pawlaka poparło 57 senatorów, przeciw było 26, nikt nie wstrzymał się od głosu.

 

Mikołaj Pawlak ma 38 lat, jest absolwentem Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Łodzi. Studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim im. Jana Pawła II, gdzie uzyskał tytułu magistra prawa oraz magistra licencjata prawa kanonicznego (w Katedrze Kościelnego Prawa Procesowego pod kierunkiem abp. Andrzeja Dzięgi).

 

Kandydat na RPD w latach 2005-2016 był adwokatem przy sądach kościelnych, od 2011 prowadził natomiast indywidualną praktykę adwokacką w Łodzi oraz Aleksandrowie Łódzkim.

 

W 2016 r. Mikołaj Pawlak został dyrektorem Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich w Ministerstwie Sprawiedliwości. W ramach swoich obowiązków sprawuje nadzór nad sądami rodzinnymi, zakładami poprawczymi i schroniskami dla nieletnich, a ponadto jest odpowiedzialny za tworzenie systemu pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwami, ze szczególnym uwzględnieniem pomocy dla dzieci, kobiet i rodzin.

 

To było czwarte podejście Sejmu do wyboru nowego Rzecznika Praw Dziecka w miejsce ustępującego z funkcji Marka Michalaka. Pierwsza próba powołania przez Sejm nowego RPD w połowie września br. zakończyła się fiaskiem. Żadna z trzech kandydatur zgłoszonych przez PO, Kukiz'15 i PiS nie otrzymała poparcia. Na początku października Sejm głosował po raz pierwszy nad kandydaturą Agnieszki Dudzińskiej, ale zabrakło jej kilku głosów do wymaganej większości. Dopiero we wtorek 23 października udało się PiS-owi zagwarantować odpowiednią większość, ale Agnieszka Dudzińska poległa podczas głosowania w Senacie 26 października br.

 

Kadencja Rzecznika Praw Dziecka trwa pięć lat. Marek Michalak pełnił swoją funkcję w sumie przez 10 lat, czyli przez dwie kadencje.

 

(PS, GN)