(11.12) Dziś 72. urodziny UNICEF-u

 

72 lata temu powstała największa na świecie organizacja humanitarna i rozwojowa działająca na rzecz dzieci. UNICEF jest obecny w ponad 190 krajach i każdego roku niesie pomoc milionom najmłodszych oraz ich rodzinom.

 

Pomysłodawcą i współzałożycielem UNICEF-u był Polak – dr Ludwik Rajchman, specjalista w zakresie bakteriologii i epidemiologii, człowiek oddany działaniom na rzecz zwalczania chorób endemicznych. Wierzył w medycynę społeczną i podkreślał znaczenie zdrowia publicznego.

 

W 1946 roku postulat wysunięty przez dr. Rajchmana posłużył za podstawę do powołania UNICEF – Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci. To dzięki jego inicjatywie w latach 1948 – 1951, w 22 krajach na całym świecie wykonano około 30 milionów badań lekarskich i dostarczono 17 milionów szczepionek przeciwko gruźlicy.

 

Od początku swojej działalności UNICEF niósł pomoc także najmłodszym w Polsce. Działo się tak przez 55 lat od zakończenia II wojny światowej. Pierwsze transporty pomocy humanitarnej dotarły do Polski już 1947 roku, a polskie dzieci otrzymały wówczas pomoc medyczną. UNICEF w naszym kraju finansował wyposażenie ośrodków zdrowia i oddziałów pediatrycznych, a także sprowadzał surowce do produkcji artykułów dla dzieci.

 

W 2002 roku zmienił się zakres zadań UNICEF w Polsce. Nasz kraj został zaliczony przez Organizację Narodów Zjednoczonych do grupy państw wysokorozwiniętych. Jako organizacja pozarządowa UNICEF działa w oparciu o lokalne prawodawstwo, blisko współpracując z innymi biurami UNICEF na świecie. Organizacja zajmuje się zarówno promowaniem i ochroną praw dziecka w naszym kraju, jak i zbieraniem funduszy, dzięki którym finansowana jest pomoc najmłodszym w najbardziej potrzebujących regionach świata. UNICEF prowadzi też programy edukacyjne, które każdego roku angażują tysiące szkół z całej Polski. Do Klubu Szkół UNICEF należy już ponad 2000 placówek edukacyjnych.

 

Konflikty zbrojne i katastrofy naturalne w coraz większym stopniu zagrażają życiu i zdrowiu najmłodszych. Dlatego UNICEF nie ustaje w wysiłkach, aby zapewnić dzieciom dostęp do edukacji, czystej wody czy opieki medycznej. Robi to wszystko dzięki wsparciu darczyńców.

 

(PS, GN)