Zanim pójdziesz w przyszłość, spójrz na chwilę wstecz

 

Co to był za rok?

Nowy rok kalendarzowy sprzyja tworzeniu planów. Jeśli chcemy, by naprawdę udało się nam zrealizować postanowienia noworoczne, powinniśmy zacząć od poświęcenia odrobiny czasu na analizę roku, który właśnie mija

 

 

Najpopularniejsza recepta na realizację niespełnionych postanowień noworocznych? „W tym roku będę się bardziej starać”. Wielu z nas wierzy, że nasze niepowodzenia w realizacji planów wynikają z tego, że sobie „odpuściliśmy”. A skoro tak, to powinniśmy się bardziej zmotywować i starać… Czy to wystarczy?

Mało kto może powiedzieć, że udaje mu się w pełni zrealizować noworoczne postanowienia. Mimo to wiele osób co roku próbuje, licząc, że „tym razem będzie inaczej”. Przyczyn niepowodzeń upatrujemy, jeśli nie w naszych zbyt małych staraniach (o czym wyżej), to w niesprzyjających okolicznościach zewnętrznych. Ale powodów niepowodzeń może być znacznie więcej. Jeśli nauczymy się je dostrzegać i wyciągać z nich wnioski, to będziemy skuteczniej planować (i realizować te plany) i zyskamy lepsze samopoczucie.

 

 

(...)

 

Magdalena Goetz

psycholożka

 

Więcej - GN nr 49 (e-wydanie)