(3.12) MEN apeluje o wolontariuszy o udział w akcji "Razem w Święta"

 

Przedświąteczne spotkania z osobami samotnymi i starszymi, drobne upominki, zbiórka darów dla schronisk dla zwierząt - to tylko część pomysłów, jakie - według MEN - można zorganizować w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych w ramach akcji "Razem w święta"

 

MEN zachęca wszystkie placówki oświatowe do włączenia się do akcji, której celem jest wsparcie dla osób starszych, chorych, samotnych i potrzebujących pomocy. Na zgłoszenia ministerstwo czeka do 14 grudnia br.
 

 

W akcji "Razem na Święta" mogą wziąć udział wszystkie szkoły, przedszkola i placówki oświatowe, które zorganizują działania w ramach przedświątecznego wolontariatu. Warunkiem uczestnictwa jest wypełnienie ankiety zgłoszeniowej widocznej w Strefie dla zalogowanych w Systemie Informacji Oświatowej. Placówki, które zaangażują się w akcję, będą mogły pobrać specjalnie przygotowane logo i dołączyć w ten sposób do grona szkolnych wolontariuszy.

 

Szkoły, które zechcą włączyć się w przedświąteczny wolontariat, mogą podjąć następujące działania:
• zorganizować spotkanie przedświąteczne dla osób samotnych lub potrzebujących w szkole, w domu seniora lub w domu dziecka,
• przygotować drobne upominki świąteczne i obdarować nimi osoby samotne, chore lub potrzebujące,
• zorganizować zbiórkę darów dla schroniska dla zwierząt,
• pomóc osobom chorym lub starszym w przedświątecznych zakupach i porządkach,
• zorganizować imprezę integracyjną dla całej społeczności szkolnej lub lokalnej.
 

 

Ministerstwo edukacji zaprosiło do dzielenia się przykładami działań realizowanych przez przedszkole, szkołę lub placówkę oświatową. Zdjęcia i informacje dotyczące akcji, szkoły mogą umieszczać na swoich stronach internetowych lub w mediach społecznościowych pod hasłem #RazemNaŚwięta
 

 

W inicjatywę mogą włączyć się także szkoły polonijne na całym świecie. MEN prosi, aby swój udział zgłaszały one za pośrednictwem Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą (kontakt na stronie internetowej www.orpeg.pl).

 

Działania podejmowane w ramach akcji powinny odbywać się w porozumieniu ze szkolnym opiekunem wolontariatu oraz instytucją, w której młodzi ludzie będą realizowali swoje projekty.
 

 

Organizując akcje uczniowie mogą korzystać z "Poradnika wolontariatu szkolnego", natomiast dla nauczycieli i rodziców przydatna będzie publikacja "Wolontariat szkolny. Poradnik dla nauczycieli, dyrektorów i rodziców". Obie pozycje są dostępne na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/edukacja/zaangazuj-sie-w-pomoc-innym-poradniki-wo...

 

(PS, GN)