(7.11) 12 listopada 2018 r. - dzień wolny także dla pracowników handlu

 

Jeżeli prezydent Andrzej Duda podpisze ustawę, to 12 listopada 2018 r. stanie się "Świętem Narodowym z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej" i dniem wolnym od pracy, także w szkołach

 

Sejm rozpatrzył dziś poprawki Senatu do ustawy "o ustanowieniu  Święta Narodowego z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej". Posłowie przyjęli wszystkie poprawki zgłoszone przez senatorów.

 

I tak:
* z ustawy wykreślono preambułę mówiącą, że "aby  uczcić  i  upamiętnić  wielki  dla  Narodu  Polskiego  dzień  Setnej  Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej 11 listopada 2018 r., stanowi się, co następuje"
* na wniosek senatorów 12 listopada 2018 r. będzie "Świętem Narodowym z okazji Setnej
Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej", a nie - jak pierwotnie zakładała ustawa - "uroczystym Świętem Narodowym".
* z ustawy wykreślono punkt mówiący, że 12 listopada nie jest dniem wolnym dla pracowników handlu. Oznacza to, że pracownicy m.in. supermarketów też nie pójdą tego dnia do pracy - choć opinie prawników na ten temat nie są jednoznaczne. Niektórzy wskazują, że aby tak się stało, Sejm powinien zmienić także ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni.

 

O tym, że 12 listopada br. szkoły i inne placówki oświatowe będą zamknięte, uczniowie i nauczyciele dowiedzieli się tuż po pierwszej turze wyborów samorządowych. W poniedziałek 22 października do Sejmu trafił poselski – podpisany przez posłów PiS – projekt ustawy "o ustanowieniu Święta Narodowego z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej". Nowe, jednorazowe święto wypadnie 12 listopada, czyli w poniedziałek. Inicjatorzy akcji chcieli w ten sposób "podarować" Polakom jeden dzień wolnego, ponieważ 11 listopada to niedziela, dzień, który i tak byłby wolny od pracy. Czemu autorzy projektu ustawy zajrzeli do kalendarza tak późno? Niestety nikt z podpisanych pod projektem posłów tego nie wyjaśnił.

 

"Podniosły charakter tegorocznej rocznicy wnioskodawcy projektu pragną uczcić m.in. poprzez ustanowienie dodatkowego dnia wolnego od pracy w dniu 12 listopada 2018 r." – napisali za to w uzasadnieniu posłowie PiS. Ich zdaniem, "dodatkowy dzień wolny pozwoli rodakom na godne uczczenie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, wydłuży czas na uroczystości do trzech dni, tj. od 10 do 12 listopada 2018 roku".
 

 

Prace nad ustanowieniem 12 listopada jednorazowym świętem ruszyły jak z kopyta, ponieważ już dwa dni później, tj. 24 października wieczorem, parlament przegłosował ustawę. Gdy jednak ustawa trafiła do Senatu, sprawa się skomplikowała. Wielu senatorom – a większość bezwzględną w Senacie ma PiS – nie spodobało się zarządzanie jednorazowego święta państwowego w trybie ekspresowym i wprowadzili do ustawy poprawki. Najważniejsza z nich dotyczyła dnia wolnego dla pracowników handlu.

 

Przyjęcie poprawek Senatu nie oznacza, że wszyscy pracownicy będą tego dnia mieli wolne. Ustawa zakłada bowiem, że świadczenia opieki zdrowotnej w szpitalach i świadczenia opieki zdrowotnej w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej udzielane będą 12 listopada "w godzinach ich udzielania przez świadczeniodawcę, który zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (...) według zaplanowanej na ten dzień kolejności zgłoszenia". 12 listopada pracować będą także te apteki, które są zobowiązane świadczyć usługi na terenie danego powiatu w dni wolne od pracy.

 

Aby nowe prawo zaczęło obowiązywać, potrzebna jest jeszcze decyzja prezydenta Andrzeja Dudy, a ten prawdopodobnie ustawę podpisze. - Andrzej Duda podpisze ustawę o ustanowieniu 12 listopada dniem wolnym od pracy. Święto Niepodległości w tym roku jest wyjątkowe. Mija 100 lat od momentu, gdy Polska wróciła na mapy Europy i świata. Parlament podjął słuszną i oczekiwaną przez Polaków inicjatywę - oświadczył kilka dni temu Błażej Spychalski, rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy.

 

Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

 

(PS, GN)