FOMO – epidemia lęku przed wypadnięciem z obiegu

 

Przestanę się liczyć!

Tzw. syndrom FOMO jest bardziej powszechny, niż mogłoby się wydawać – tylko Polsce doświadcza go ponad 4 mln osób. Może więc dotyczyć naszych podopiecznych lub... nas samych. Czym jest FOMO i jak sobie z nim radzić?

 

 

Coraz częściej spotykamy uczennice i uczniów, którym trudno na czas lekcji rozstać się ze smartfonem, odczuwających silną potrzebę ciągłego zaglądania do komputera czy smartfonu, by sprawdzić, co też nowego wydarzyło się w sieci. W ostatnich latach dużo mówi się o behawioralnym uzależnieniu od internetu (czy smartfonu) i przywykliśmy właśnie z uzależnieniem łączyć te objawy. Jednak mogą one zwiastować również nieco inny problem – syndrom FOMO.

 

Czym jest ten syndrom

Akronim FOMO pochodzi z języka angielskiego – od pierwszych liter słów „Fear of Missing Out”, które można tłumaczyć dosłownie jako „lęk przed przeoczeniem (czegoś)”. Najbardziej znaną definicję tego fenomenu na podstawie wyników badań zaproponował Andrew K. Przybylski z zespołem. W tym ujęciu FOMO to wszechogarniający lęk odczuwany przez osobę spowodowany myślą, że inne osoby w danym momencie przeżywają jakieś bardzo satysfakcjonujące doświadczenia, w których ta osoba nie uczestniczy. Mówiąc bardziej potocznie, jest to obawa przed tym, że inne osoby dobrze bawią się bez nas.

 

 

(...)

 

Magdalena Goetz

psycholożka

 

Więcej - GN nr 44-45 (e-wydanie)