Pamiętaj, dla swojego ucznia to Ty jesteś systemem edukacji

 

Akcja #zadajęzsensem

 

Od ponad roku media społecznościowe pełne są listów zrozpaczonych rodziców uczniów, m.in. ostatnich klas szkoły podstawowej, którzy w efekcie reformy zostali zmuszeni do realizacji trzech lat nauki w gimnazjum w dwa lata

 

 

Uczniowie nierzadko przychodzą do domu po ośmiu godzinach w szkole, a tu czekają ich kolejne godziny spędzone nad zadaniami domowymi lub przygotowaniem się do kolejnej kartkówki lub sprawdzianu. Na ten stan rzeczy wielokrotnie zwracał uwagę rzecznik praw dziecka Marek Michalak w pismach wysyłanych do Ministerstwa Edukacji Narodowej.

W alarmujący dzwon uderza też skupiająca ponad 18 tys. członków społeczność strony facebookowej „NIE dla chaosu w szkole”, skupiająca m.in. rodziców uczniów obciążonych nadmierną nauką. Problem w tym, że apele kierowane do władz oświatowych nie przynoszą skutku.

Dlatego jako twórcy EduGadek* uznaliśmy, że jedynym sposobem na realną zmianę są oddolne działania nauczycieli, którzy w obliczu zaistniałej sytuacji sami powinni

 

wziąć sprawę w swoje ręce

i empatycznie spojrzeć na swoich uczniów, ale przy wsparciu wszystkich zainteresowanych grup, czyli także rodziców i samych uczniów.

 

 

(...)

 

Marcin Zaród

 Nauczyciel Roku 2013, członek grupy Superbelfrzy RP, anglista w V Liceum Ogólnokształcącym im. Janusza Korczaka w Tarnowie, współtwórca polskiego podcastu edukacyjnego EduGadki, jeden z twórców Centrum Edukacji i Kreacji Cyfrowej Fabryka Przyszłości w Tarnowie, ekspert i trener w projekcie Laboratorium Dydaktyki Cyfrowej, zdobywca tarnowskiego tytułu Wychowawca Roku 2012, Emisariusz Bezpiecznego Internetu w projekcie Cybernauci. Występował na Festiwalu Nauki OPPI w Helsinkach, VIII Międzynarodowej Konferencji Korczakowskiej, konferencjach Inspir@cje 2013, 2014 i 2015 w Warszawie, Zlotach Innowacyjnych Nauczycieli i Dyrektorów w Ustroniu i Zakopanem oraz na konferencji Pokazać-Przekazać 2014 w Centrum Nauki Kopernik. Publicysta, którego artykuły ukazują się w takich magazynach, jak: IT w Edukacji, Dyrektor Szkoły, Głos Nauczycielski, Meritum, Języki Obce w Szkole.

 

Artykuł Marcina Zaroda jest zmodyfikowaną wersją tekstu opublikowanego w grupie Superbelfrzy RP: www.superbelfrzy.edu.pl (licencja CC BY-SA)

 

 

Więcej - GN nr 44-45 (e-wydanie)