(26.10) Dzieci nadal bez nowego rzecznika

 

Senat nie zatwierdził Agnieszki Dudzińskiej na funkcje Rzecznika Praw Dziecka. Prawo i Sprawiedliwość w ostatniej chwili wycofało poparcie dla jej kandydatury

 

We wtorek 23 października PiS nie miał wątpliwości i zdecydowaną większością głosów przeforsował Agnieszkę Dudzińską na funkcję RPD. Trzy dni później partia Jarosława Kaczyńskiego zmieniła jednak zdanie i w Senacie, który zatwierdza wybór Sejmu, zagłosowała przeciwko własnemu rzecznikowi. Agnieszkę Dudzińską poparł dziś tylko 1 senator, 67 było przeciw a 5 wstrzymało się od głosu.

 

"Proszę o nieskładanie kondolencji" - skomentowała całą sprawę Dudzińska na jednym z portali społecznościowych.

 

To było już trzecie - nieudane - podejście Sejmu do wyboru następcy Marka Michalaka. Pierwsza próba powołania przez Sejm nowego RPD w połowie września br. zakończyła się fiaskiem. Żadna z trzech kandydatur zgłoszonych przez PO, Kukiz'15 i PiS nie otrzymała poparcia. Na początku października Sejm głosował po raz pierwszy nad kandydaturą Agnieszki Dudzińskiej, ale zabrakło jej kilku głosów do wymaganej większości. Dopiero we wtorek 23 października udało się PiS-owi zagwarantować odpowiednią większość. Do dziś.

 

Kadencja Rzecznika Praw Dziecka trwa pięć lat. Marek Michalak pełnił swoją funkcję w sumie przez 10 lat, czyli przez dwie kadencje. Obecnie nadal pełni swoj urząd do momentu przekazania go następcy.

 

Agnieszka Dudzińska jest socjologiem, absolwentką KUL. Od 2005 r. pracuje w Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. W latach 2013-2014 dr Dudzińska była zastępcą prezesa Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Kandydatka na RPD udzielała się społecznie. Była przewodniczącą warszawskiej Komisji Dialogu Spolecznego ds. Mieszkań Chronionych i Komisji Dialogu Społecznego ds. Niepełnosprawności. W 2011 r. pełniła funkcję społecznego rzecznika uczniów niepełnosprawnych w zainicjowanym przez siebie dwa lata wcześniej projekcie "Wszystko jasne. Dostępność i jakość edukacji dla uczniów niepełnosprawnych" prowadzonym przez Stowarzyszenie "Nie-Grzeczne Dzieci". W 2011 r. otrzymała nominację do nagrody "Gazety Stołecznej" Stołek za działalność na rzecz utworzenia mieszkań chronionych dla osób niepełnosprawnych w Warszawie. Dr Dudzińska była też ekspertem przy Rzeczniku Praw Obywatelskich oraz ministrze edukacji.

 

Porażka w dzisiejszym głosowaniu oznacza, że całą procedurę wyboru trzeba będzie powtórzyć. Kandydatury na nowego RPD mogą zgłaszać grupy co najmniej 35 posłów lub 15 senatorów, a także marszałek Sejm lub marszałek Senatu. Uchwałę o wyborze rzecznika podejmuje Sejm za zgodą Senatu.

 

(PS, GN)