Nauczyciel Roku 2018 – Przemysław Staroń

Mistrz z Zakonu Feniksa

Kiedy po studiach zaczynał uczyć w szkole, sala na zajęciach z etyki świeciła pustkami. Po kilku latach jego pracy ten nieobowiązkowy przedmiot wybiera 3/4 uczniów. O pracy nauczyciela marzył, kiedy jeszcze był uczniem!

 

Przemysław Staroń jest nauczycielem filozofii, etyki, wiedzy o kulturze oraz historii sztuki w II Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Sopocie. Ale jakim jest nauczycielem?

 

„Powiedzieć o Przemku, że jest fantastycznym nauczycielem i wyjątkowym człowiekiem, to nic nie powiedzieć. Przemek Staroń to postać prawdziwie renesansowa o niepoliczalnej liczbie talentów i aktywności” – napisali inicjatorzy zgłoszenia jego kandydatury na Nauczyciela Roku 2018. Aby pomóc mu w zwycięstwie, powołali nawet Komitet Wyboru Przemka Staronia na Nauczyciela Roku, który wśród uczniów zebrał ponad 150 opinii na temat ich kandydata. Kim więc jest nauczyciel, dla którego robi się tak wiele?

 

Pan Przemek pracuje w szkole od dziewięciu lat. Ale uczyć zaczął, gdy był nastolatkiem, w liceum! Talent pedagogiczny

 

dostrzeli w nim nauczyciele,

którzy prosili go o prowadzenie niektórych zajęć. Potem, nieco starszy, opiekował się młodzieżą na rekolekcjach Szensztackiego Dzieła Rodzin.

 

W autoprezentacji pan Przemek przyznał zresztą, że wiele zawdzięcza swoim nauczycielom z liceum. Podkreślił, że bez tego, czego go nauczyli, nie potrafiłby dziś prowadzić zajęć w tak kreatywny sposób.

(...)

Piotr Skura

 

Cały tekst przeczytasz w Głosie nr 41/2018 i w e-wydaniu