(14.09) Dzieci bez rzecznika

Sejm RP

 

 Sejmowi nie udało się wybrać nowego Rzecznika Praw Dziecka, który zastąpiłby na tej funkcji Marka Michalaka. Procedurę wyboru RPD trzeba będzie przeprowadzić ponownie

 

Kadencja Marka Michalaka upłynęła 27 sierpnia br. Do tego dnia, przynajmniej teoretycznie, parlament powinien wskazać jego następcę. Tak się jednak nie stało.

 

Do Sejmu wpłynęły 3 kandydatury. Klub Platformy Obywatelskiej zaproponował na to stanowisko dr hab. Ewę Jarosz, wykładowczynię w Katedrze Pedagogiki Społecznej Wydziału Pedagogii i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego. Ewa Jarosz zajmuje się ochroną praw dzieci, ma w swoim dorobku 8 książek oraz ponad 160 artykułów naukowych. Do tej pory pełniła funkcję społecznego doradcy RPD.

 

Paweł Kukiz-Szczuciński to kandydat wysunięty przez posłów klubu Kukiz'15 oraz klubu PSL-Unii Europejskich Demokratów. Jest lekarzem, psychiatrą i pediatrą. W przeszłości pracował w Ośrodku Rehabilitacji Trędowatych Jeevodaya w Indiach. Zajmuje się m.in. kwalifikacją rodzin do adopcji dzieci, w tym problematyką dziecka z syndromem stresu pourazowego. Paweł Kukiz-Szczuciński jest członkiem Zespołu Ratunkowego Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej i uczestnikiem licznych misji humanitarnych do miejsc dotkniętych wojnami i katastrofami - m.in. na Ukrainie, w Peru, w Kurdystanie i Libii.

 

Najwięcej emocji wywołała jednak kandydatka posłów PiS - dr Sabina Zalewska. To absolwentka Akademii Teologii Katolickiej, pedagog. W przeszłości organizowała kolonie dla dzieci w Caritasie. Obecnie pracuje na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Specjalizuje się w problemie usamodzielniania się dzieci oraz "syndromem pustego gniazda". Według "Tygodnika Powszechnego", Sabina Zalewska jest autorką plagiatów cudzych prac. Chodzi o pięć tekstów, w których autorka miała skopiować obszerne fragmenty z takich serwisów jak m.in. Ściąga.pl, czy Bryk.pl (także z błędami czysto redakcyjnymi i literówkami). Kandydatka oświadczyła, że stawiane jej zarzuty są manipulacją, a cytowane przez "TP" artykuły jedynie "szkicami" zamieszczonymi na jej stronie internetowej. UKSW skierował jej sprawę do rzecznika dyscyplinarnego.

 

Komisje sejmowe negatywnie zaopiniowały trzy kandydatury. Sabina Zalewska natomiast już po rozpatrzeniu jej kandydatury przez komisje, wycofała swoją kandydaturę.

 

- To fatalna rzecz, że komisja nie zarekomendowała żadnego kandydata. Komisja dostała dwóch dobrych kandydatów. Najlepszym następcą Marka Michalaka, który był fantastycznym RPD i jego dzieło potrzebuje kontynuatora, jest pani Ewa Jarosz, która wie, jak urząd ten powinien postępować dla dobra dzieci. Najgorszą rzeczą jest niewybranie żadnego kandydata. Nie wierzę, że państwo znajdziecie kogoś, kto będzie w stanie zastąpić Marka Michalaka - mówiła Alicja Chybicka, posłanka PO.

 

- Kandydat na to stanowisko powinien mieć odpowiednie kwalifikacje i wiedzę, być apolityczny, posiadać dorobek naukowy, nieskazitelną opinię. Niewątpliwie powinien pełnić rolę służebną wobec dzieci - dodała Elżbieta Stępień z Nowoczesnej.

 

- Rekomendujemy dwie bardzo dobre kandydatury, ale my wspieramy przede wszystkim pana Kukiz-Szczucińskiego. Ryzykowanie własnym życiem przez wiele lat poprzez uczestnictwo w misjach humanitarnych najlepiej świadczy o kandydacie na RPD. Przywiązuje on ogromną dbałość do opieki medycznej wobec najmłodszych. Bardzo poważnie potraktował to wyzwanie, przygotował postulaty programowe. Szkoda, że komisja nie przygotowała się tak dobrze do debaty z kandydatami tak, jak ci kandydaci - oceniła Elżbieta Zielińska z Kukiz'15.

 

Sejm w czwartek wieczorem jednak odrzucił obie kandydatury. Ewę Jarosz poparło 179 posłó, 226 było przeciw a 8 wstrzymało się od głosu. Za Pawłem Kukiz-Szczucińskim głosowało 171 posłów, 215 było przecie w 29 wstrzymało się od głosu.

 

- Procedurę powołania rzecznika przeprowadzimy ponownie - poinformował marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

 

Kandydatury na nowego RPD mogą zgłaszać grupy co najmniej 35 posłów lub 15 senatorów, a także marszałek Sejm lub marszałek Senatu. Uchwałę o wyborze rzecznika podejmuje Sejm za zgodą Senatu.

 

Kadencja Rzecznika Praw Dziecka trwa pięć lat. Marek Michalak pełnił swoją funkcję w sumie przez 10 lat, czyli przez dwie kadencje.

 

(PS, GN)