Dopalacze. Po pierwsze, skuteczna profilaktyka

Nowe narkotyki atakują

 

Głośno jest o kolejnych poważnych przypadkach zatruć młodych ludzi dopalaczami. Niektóre z nich kończą się śmiercią. I choć zaostrzono przepisy dotyczące nowych narkotyków, najważniejsza jest profilaktyka…

 

W ostatnich latach dopalacze stały się realnym problemem, zwłaszcza dla młodych ludzi, w tym nawet dzieci. Nagłówki prasowe bywają bardzo niepokojące: „Wziął dopalacze, podpalił mieszkanie. Na widok policji uciekł na dach, groził, że skoczy” (gazeta.pl), „Tragedia w Sosnowcu: Dopalacze ugotowały mózg 17-latkowi. 12-latek wpadł w furię”, (DziennikZachodni.pl), „Wydłubane oczy, odcięte uszy, wyjęte jelita” (WP.pl) – to tylko niektóre z nich opublikowane w tym roku.

 

Badania Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS) pokazują, że choć zmniejsza się liczba odnotowanych przypadków przyjmowania dopalaczy, to rośnie liczba zgonów związanych z ich zażyciem. Ryzyko jest poważne – już pierwsze zetknięcie z dopalaczami może doprowadzić do uszczerbku na zdrowiu, a nawet do śmierci. Tymczasem w świadomości młodzieży wciąż często środki te są uważane za mniej groźne od tradycyjnych narkotyków. Niezbędne jest zatem dostarczenie uczennicom i uczniom rzetelnej wiedzy na ten temat.

 

 

(...)

 

Magdalena Goetz

psycholożka

 

Cały tekst - GN nr 37 (e-wydanie)