(6.09) Kancelaria Sejmu: XXIV sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży odbędzie się 27 września

 

Odwołana w maju XXIV sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży odbędzie się 27 września - poinformowała Kancelaria Sejmu

 

27 września 2018 r. w gmachu Sejmu w Warszawie odbędzie się posiedzenie Sejmu Dzieci i Młodzieży. W związku z obchodami 100-lecia odzyskania Niepodległości oraz wyborami do Sejmu Ustawodawczego II Rzeczypospolitej tegoroczny temat przewodni sesji brzmi: "Posłowie pierwszego Sejmu Niepodległej".

 

 
Uczniowie i uczennice biorący udział w konkursie mieli za zadanie zapoznać się z biografią wybranego posła Sejmu Ustawodawczego oraz przeprowadzić działania, które przybliżą środowisku lokalnemu jego sylwetkę oraz działalność poselską na regionalnym i krajowym szczeblu. Chodziło o przeprowadzenie w swoim otoczeniu kampanii wyborczej do Sejmu Ustawodawczego z użyciem środków i materiałów z epoki.

 

Do konkursu zgłosiły się 453 dwuosobowe zespoły. Te, które Kancelaria Sejmu uznała za najlepsze, zaproszono do wzięcia udziału w obradach Sejmu Dzieci i Młodzieży.

 

Posiedzenie SDiM poprzedziło posiedzenie komisji. Złożona z 38 uczestników i uczestniczek komisja, która obradowała w dniu 13 maja 2018 r., oprócz projektu uchwały przygotowała także dwa pytania do ministra edukacji narodowej. Posiedzenie Sejmu Dzieci  i Młodzieży poprzedzi zwiedzanie śladami parlamentaryzmu w Warszawie dla wszystkich zakwalifikowanych uczestników i uczestniczek, które odbędzie się 26 września 2018 r.

 

Tradycyjnie sesje Sejmu Dzieci i Młodzieży odbywały się 1 czerwca, czyli w Dniu Dziecka. W tym roku, jak poinformowało 17 maja br. Centrum Informacyjne Sejmu, sesję jednak odwołano. "Z przyczyn niezależnych od Kancelarii Sejmu, mając na względzie kwestie organizacyjne oraz bezpieczeństwo wszystkich osób przebywających w budynkach sejmowych, z przykrością informujemy, że podjęto decyzję o odwołaniu posiedzenia SDiM planowanego na 1 czerwca 2018 r. Za zaistniałą sytuację bardzo przepraszamy. Kancelaria Sejmu będzie informować mailowo wszystkich uczestników sesji SDiM o dalszych decyzjach" - można było przeczytać w komunikacie CIS. Potem CIS zamieściło nowy komunikat, który różnił się od poprzedniego informacją: "z przykrością informujemy, że podjęto decyzję o przełożeniu posiedzenia SDiM, planowanego na 1 czerwca, na wrzesień 2018 r.". Uzasadnienie było to samo: "kwestie organizacyjne oraz bezpieczeństwo wszystkich osób przebywających w budynkach sejmowych".

 

Decyzja miała związek z protestem rodziców dzieci z niepełnosprawnościami. Sejm został praktycznie zamknięty przed osobami z zewnątrz. Na sejmowe komisje byli wpuszczani eksperci, do parlamentu nie mogli się też dostać m.in. dziennikarze bez stałych przepustek. Ofiarą polityki Kancelarii Sejmu padła młodzież, która odpowiedziała na apel tejże Kancelarii Sejmu i zaangażowała się w organizację XXIV Sesję Sejmu Dzieci i Młodzieży.

 

SDiM jest projektem edukacyjnym, którego głównym organizatorem jest Kancelaria Sejmu. Do grona współorganizatorów XXIV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży należą Instytut Pamięci Narodowej, Ośrodek Rozwoju Edukacji i Ministerstwo Edukacji Narodowej.

 

(PS, GN)