(6.09) Dyrektor CKE: Na egzaminie ósmoklasisty więcej zadań otwartych

 

W porównaniu z egzaminem gimnazjalnym, na egzaminie ósmoklasistów będzie więcej zadań otwartych - poinformował dr Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej

 

W przyszłym roku absolwenci gimnazjów i szkół podstawowych przystąpią do egzaminów. Ci pierwsi w dniach 10-12 kwietnia 2019 r. przystąpią do egzaminu gimnazjalnego, a drudzy - w dniach 15-17 kwietnia 2019 r. do egzaminu ósmoklasisty. Oba egzaminy staną się przepustką do wymarzonego liceum lub technikum.

 

- Egzamin ósmoklasisty będzie się składał z 3 części - matematyki, języka polskiego i języka obcego. Istotną zmianą jest kwestia języka polskiego, gdzie położony będzie nacisk na zadania otwarte. O tym mówili nauczyciele, NIK. Chodzi o to, by tak zmieniać egzaminy, żeby odchodzić od wariantu testowego - wyjaśnił Maciej Kopeć, wiceminister edukacji.

 

- Jeśli egzamin ósmoklasisty porównamy do gimnazjalnego, to należy spodziewać się na tym pierwszym większej liczby zadań otwartych. To wynika z naszych analiz ale też głosów samych uczniów. W 2016 i 2017 roku zapytaliśmy ponad 4 tys. uczniów, co by zmienili w egzaminie. Bardzo duża grupa uczniow mówiła właśnie o zadaniach otwartych, w których chcieliby pokazać w pełni swoje umiejetności. Taki krok wynikał też z rozmów z nauczycielami - mówił dr Smolik z CKE. Za rozwiązanie zadań otwartych z języka polskiego będzie można otrzymać nawet 70 proc. punktów - z matematyki - do 50 proc., a języka obcego - też do 50 proc.

 

- Wszyscy zdający będą musieli napisać krótki e-mail w języku obcym. To umiejętności, które są potrzebne nie tylko na egzaminie, ale też w codziennym życiu. Chodzi o to, by każdy, kto kończy szkołę podstawową, potrafił wypowiedzieć się w języku polskim, logicznie argumentować, przedstawić tok rozumowania i potrafił w języku obcym napisać krótką notatkę, a nie tylko zrozumieć to, co słyszy - tłumaczył dr Smolik.

 

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało kampanię informacyjną, skierowaną do rodziców i uczniów klas VIII szkoły podstawowej i klas III gimnazjów, dotyczącą rekrutacji na rok szkolny 2019/2020.  Na stronie www.men.gov.pl/rekrutacja można znaleźć odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące rekrutacji, terminy egzaminów po szkole podstawowej oraz gimnazjum, a także sposób punktowania ocen na świadectwie oraz wyników egzaminów. Informacje z przeznaczeniem dla uczniów i ich rodziców będą aktualizowane i uzupełniane o nowe treści.

 

Wkrótce do uczniów i ich rodziców trafią ulotki dotyczące rekrutacji na rok szkolny 2019/2020. W kuratoriach oświaty utworzono ponadto specjalne punkty informacyjne, w których można uzyskać informacje dotyczące sytuacji szkół w województwie.

 

W 2019 roku o miejsce w szkołach ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych będą ubiegały się dwa roczniki uczniów - absolwenci 8-letniej szkoły podstawowej oraz absolwenci III klasy likwidowanego gimnazjum. Postępowania rekrutacyjne dla tych dwóch grup uczniów zostaną przeprowadzone odrębnie. Według MEN, uczniowie ci nie będą więc rywalizowały o te same miejsca w szkołach. Co innego mówią jednak dyrektorzy szkół zwracający uwagę, że liczba miejsc w liceach i technikach dla obu roczników uczniów będzie mniejsza niż gdyby obie grupy uczniów startowały w rekrutacji osobno.

 

(PS, GN)