(11.07) Łódzkie - kuratorium ma oferty pracy. Na mniej niż pół etatu

 

W woj. łódzkim od 1 września pracę może stracić aż 851 nauczycieli. W banku danych kuratorium znajduje się jednak tylko 514 ofert zatrudnienia, w tym większość to oferty pracy na mniej niż pół etatu - poinformował Okręg Łódzki ZNP

 

Związkowcy zwrócili uwagę, że według stanu na 10 lipca, na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Łodzi w banku ofert pracy znajdowało się zaledwie 514 propozycji zatrudnienia nauczycieli. Wśród nich 263 (czyli 51,2 proc.) to oferty pracy w wymiarze poniżej 0,5 etatu! Co oznacza dla nauczyciela pensję nie osiągającą nawet poziomu minimalnego wynagrodzenia za pracę w gospodarce.

 

W 105 przypadkach (tj. 20,4 proc. ofert) mowa jest o zatrudnieniu w wymiarze pomiędzy 0,5 a 0,99 etatu, a tylko 146 ofert (28,4 proc.) to propozycje pracy w wymiarze pełnego etatu i więcej. Z danych kuratorium wynika więc, że tylko co czwarta oferta pozwala na uzyskanie pełnowartościowego miejsca pracy.

 

ZNP przypomniał, że według wyliczeń Związku (na podstawie arkuszy organizacyjnych szkół) w województwie łódzkim pracę straci od 1 września 851 nauczycieli. Czyli zgromadzone przez kuratorium oferty nie są w stanie stać się żadną alternatywą dla zwalnianych pedagogów.

 

- Już teraz widać, że nie wszyscy z nich znajdą zatrudnienie, cześć będzie pracować w niepełnym wymiarze godzin, a liczna grupa będzie zmuszona uzupełniać etaty w kilku placówkach - ocenił Marek Ćwiek, prezes Okręgo Łódzkiego ZNP.

 

(PS, GN)