Emerytury nauczycielskie, świadczenia kompensacyjne - ekspert ZUS przy telefonie Głosu

Do kiedy należy złożyć wniosek, by otrzymać emeryturę nauczycielską? W którym miesiącu lepiej nie składać wniosku o emeryturę lub kompensówkę? Co można stracić, przechodząc wcześniej na emeryturę?

 

W środę 27 czerwca br. na nasze zaproszenie w redakcji Głosu Nauczycielskiego gościł Tomasz Smardzewski, przedstawiciel I Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie. Przez ponad dwie godziny podczas telefonicznego dyżuru wyjaśniał naszym Czytelnikom zawiłości prawne i procedury związane z przechodzeniem na emeryturę nauczycielską, zwykłą emeryturę, rentę i nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Dzwoniący mieli do eksperta mnóstwo pytań. Część z nich się powtarzała. Postanowiliśmy opublikować zapis dyżuru – przedstawić problemy, z jakimi dzwonili nauczyciele, oraz odpowiedzi przedstawiciela ZUS.

W tym numerze Głosu publikujemy pierwszą część relacji i zagadnień poruszonych przez dzwoniących. Następna – w kolejnym numerze.

 

Kiedy na „starą” emeryturę, a kiedy na „nową”?

 

Mogę przejść na emeryturę z Karty Nauczyciela według starych zasad do końca sierpnia br., ewentualnie mogę też przejść na emeryturę zgodnie z powszechnym wiekiem emerytalnym. Żeby podjąć decyzję, którą emeryturę wybrać, muszę jednak wiedzieć, jaka jest wysokość jednej i drugiej. Czy jest możliwe, by ustalić wysokość tych świadczeń?

– Jeśli chodzi o emeryturę związaną z powszechnym wiekiem emerytalnym, może się pani udać do doradcy emerytalnego w oddziale ZUS i taką szacunkową wysokość emerytury doradca wyliczy. Może pani też zgłosić wniosek o emeryturę powszechną – otrzyma pani decyzję, po otrzymaniu której będzie pani przysługiwał miesiąc na ewentualne wycofanie wniosku. Doradca natomiast nie jest w stanie wyliczyć wysokości tzw. emerytury nauczycielskiej. Emerytura nauczycielska przysługuje, jeśli jest rozwiązana umowa o pracę. Proszę także pamiętać, że z chwilą ustalenia emerytury w wieku powszechnym (jeżeli nie wycofa pani wniosku), straci pani prawo do emerytury z Karty Nauczyciela. Jeśli natomiast nie skorzysta pani z wcześniejszej emerytury, przysługiwać pani będzie rekompensata.

(...)

notował: Piotr Skura

Więcej na ten temat w Głosie nr 27-28/2018 i w e-wydaniu