(29.06) Gowin w ZNP: podwyżki w szkolnictwie wyższym od stycznia 2019 r.

 

Od 1 stycznia 2019 r. pracownicy szkolnictwa wyższego i nauki otrzymają podwyżki, choć ich wysokość nie jest jeszcze znana - poinformował wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin podczas spotkania z Radą Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP

 

Wiceszef rządu spotkał się z radą, by opowiedzieć o ostatnich zmianach w projekcie reformy szkolnictwa wyższego, która w przyszłym tygodniu ma być przyjęta przez Sejm. Jednym z poruszonych tematów były podwyżki. Według Jarosława Gowina, projekt ustawy przewiduje wzrost minimalnych wynagrodzeń pracowników nauki. W przypadku asystentów oznacza to podniesienie pensji o 800 zł, adiunktów – 860 zł, a profesorów – nieco ponad 1000 zł. – Ten wzrost wynagrodzeń obejmie ok. 40 proc. pracowników uczelni wyższych. To znaczący zastrzyk finansowy dla dużej grupy pracowników uczelni – mówił wicepremier.

 

Podwyżki mają jednak otrzymać wszyscy zatrudnieni w szkolnictwie wyższym. – Niezależnie od tego podtrzymuję deklarację rządu, że od 1 stycznia 2019 r. wprowadzimy generalne podniesienie wynagrodzeń na uczelniach - stwierdził Jarosław Gowin. - Nie potrafię w tej chwili powiedzieć, o jak dużą podwyżkę chodzi, bo to będzie zależało m.in. od sytuacji naszej gospodarki. W najbliższych tygodniach będziemy analizować możliwości budżetowe na rok 2019 - dodał.

 

Jego zdaniem, skala podwyżek jest też uzależniona od "zaangażowania środowiska akademickiego w to, by podwyżki te stały się faktem". - Dlatego chciałem do państwa gorąco zaapelować, byście wspierali starania ministerstwa, by wzrost wynagrodzeń i wzrost nakładów na szkolnictwo wyższe był jak największy. Muszę powiedzieć uczciwie, że do tej pory nie mam poczucia, by środowiska akademickie w jakiś bardzo zaangażowany sposób artykułowały swoje oczekiwania i wspierały mnie w tych dążeniach - ocenił wicepremier. - Nie chcę oczywiście spychać odpowiedzialności za skalę podwyżek na państwa. Bo to moja odpowiedzialność i wiem, że będę musiał z tej skuteczności rozliczyć przed środowiskiem akademickim. Ale ta skuteczność będzie mniejsza lub większa w zależności od tego, na ile będę mógł liczyć na państwa pomoc - dodał.

 

Wicepremier poinformował też, że na ostatnim etapie prac nad reformą "wprowadziliśmy przepis, który jasno rozstrzyga sprawę kosztów uzyskania przychodu, bo w tej sprawie pojawiły się rozbieżne interpretacje urzędów skarbowych. Po trudnych negocjacjach z Ministerstwem Finansów wprowadziliśmy więc odpowiedni przepis".

 

Jarosław Gowin zaapelował też do ZNP o współpracę w monitorowaniu efektów wprowadzanych zmian.

 

(PS, GN)