(13.06) Akcja PAH "Zamiast kawiatka niosę pomoc"

Czy słyszeliście o panu Krzysztofie Ponikowskim? O nauczycielu i dyrektorze jednego ze szczecińskich gimnazjów, który w 2015 roku zaapelował do nauczycieli i nauczycielek, aby nie przyjmowali/ły kwiatów na koniec roku szkolnego, tylko zamiast tego zachęcali/ły uczniów i uczennice do działania i niesienia pomocy?
Jeśli nie, to jest to cudowna okazja by usłyszeć!
 
Na jego apel odpowiedzieli nauczyciele i nauczycielki oraz uczniowie i uczennice z aż 200 szkół z całej Polski, dzięki którym udało się uzbierać 200 000 zł i odbudować szkołę PANCHA KANYA w  dystrykcie Dhadhing w Nepalu (link: https://www.youtube.com/watch?v=AnVmDIaOxCI&t=12s). Akcja ta, nazwana od jej idei Zamiast Kwiatka Niosę Pomoc, wpisała się na stałe w działalność Polskiej Akcji Humanitarnej i w tym roku organizowana jest już po raz czwarty!
 

Zbliżające się wielkimi krokami zakończenia roku szkolnego, pięknego czasu podsumowań i podziękowań, czasu kwiatów, bombonierek i symbolicznych prezentów, może stać się czasem promowania idei zaangażowania społecznego u młodych ludzi, podniesienia ich świadomości i odpowiedzialności obywatelskiej, może stać się też czasem pomagania.  

 

Co możesz zrobić jako nauczyciel, nauczycielka?
Włączyć się do akcji Zamiast Kwiatka Niosę Pomoc będącej częścią Kampanii Niosę Pomoc! (http://bit.ly/zamiastkwiatka2018) i wesprzeć działania PAH w Somalii, kraju w którym sytuacja jest bardzo niestabilna. Trudne warunki są  spowodowane wieloletnim konfliktem, przez który wiele osób zmuszonych jest do opuszczenia własnych domów w poszukiwaniu bezpieczniejszych warunków życia. W ramach Akcji pomożecie w zapewnieniu dostępu do wody oraz podstawowych narzędzi rolniczych i wędkarskich a także transferów pieniężnych dla najbardziej potrzebujących rodzin.

 
W ramach naszej akcji możesz:
  • przeprowadzić zajęcia lekcyjne z wykorzystaniem interaktywnego, edukacyjnego Quizu Kahoot
  • zorganizować szkolną wystawę zdjęć
  • przeprowadzić dyskusję na podstawie filmu „Let’s save Africa”
  • umożliwić uczniom i uczennicom zorganizowanie zbiórki pieniędzy na ważny cel!
Quiz Kahoot Zamiast Kwiatka to nowatorska gra wykorzystująca bezpłatną platformę Kahoot. Jest genialnym sposobem na naukę poprzez ciekawą, interaktywną i edukacyjną grę, do której będzie potrzebny jedynie komputer z dostępem do Internetu i rzutnik oraz smartfony uczniów i uczennic, na których będą udzielać odpowiedzi na pytania, co stanowi o wyjątkowości tego Quizu.
Jeśli przeprowadziłeś/łaś nasz Wodny Quiz Kahoot to na pewno nie musimy Cię już zachęcać do wypróbowania tego Quizu. Jeśli jednak nie miałeś/łaś takiej okazji to chciałabym powiedzieć, że koniecznie musisz ją wypróbować. Dzieciaki uwielbiają takie gry i dzięki nim chętniej się uczą.
 
Quiz Zamiast Kwiatka posiada dwie wersje: podstawową i zaawansowaną (również do pobrania:  http://bit.ly/manual_kwiatek_podstawowy oraz http://bit.ly/manual_kwiatek_zaawansowany )
 
Pierwsza z nich skierowana jest dla uczniów i uczennic szkół podstawowych, w której będą mierzyć się z 16 pytaniami m.in. takimi jak: Co łączy Syrię i Ukrainę? Co nie jest katastrofą naturalną czy… Jaka jest najważniejsza zasada pomocy?
Młodzież ze szkół ponadpodstawowych zmierzy się z wersją zaawansowaną, w której staną m.in. przed dylematem o czym warto pamiętać mówiąc o krajach Globalnego Południa aby uniknąć szkodliwych stereotypów?
 
Pytania w Quizie mają różne formy! Są takie, w których wystarczy wybrać między odpowiedzią prawda a fałsz, a także i takie, w których trzeba znaleźć poprawną odpowiedź wśród trzech lub czterech podanych. Do pytań dołączone są zdjęcia z misji, kolorowe obrazki lub filmiki, a zwycięzcą jest ta osoba lub drużyna, której nie tylko uda się odpowiedzieć poprawnie na największa ilość pytań, ale także zrobi to najszybciej!
 
Nie pozostało mi nic innego tylko życzyć otwartości i energii do przeprowadzenia akcji!
 
 
Kalina Kabat
PAH