(17.05) 1 czerwca Sejmu Dzieci i Młodzieży nie będzie - aktualizacja

 

Kancelaria Sejmu odwołała zaplanowane na 1 czerwca br. obrady Sejmu Dzieci i Młodzieży - imprezę organizowaną nieprzerwanie od 24 lat z okazji Dnia Dziecka. Sesja dziecięcego Sejmu ma się odbyć we wrześniu. 

 

XXIV Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży miała być poświęcona setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, a jej tegoroczny temat brzmiał: "Posłowie pierwszego Sejmu Niepodległej". Sesja jednak 1 czerwca się nie odbędzie. 17 maja br. Centrum Informacyjne Sejmu poinformowało, że: "Z przyczyn niezależnych od Kancelarii Sejmu, mając na względzie kwestie organizacyjne oraz bezpieczeństwo wszystkich osób przebywających w budynkach sejmowych, z przykrością informujemy, że podjęto decyzję o odwołaniu posiedzenia SDiM planowanego na 1 czerwca 2018 r. Za zaistniałą sytuację bardzo przepraszamy. Kancelaria Sejmu będzie informować mailowo wszystkich uczestników sesji SDiM o dalszych decyzjach".

 

Następnie jednak CIS zamieściło nowy komunikat, który różni się od poprzedniego informacją: "z przykrością informujemy, że podjęto decyzję o przełożeniu posiedzenia SDiM, planowanego na 1 czerwca, na wrzesień 2018 r.". Uzasadnienie to samo: "kwestie organizacyjne oraz bezpieczeństwo wszystkich osób przebywających w budynkach sejmowych".

 

Decyzja ma związek z protestem rodziców dzieci z niepełnosprawnościami. Sejm został praktycznie zamknięty przed osobami z zewnątrz. Na sejmowe komisje nie są wpuszczani eksperci, do parlamentu nie mogą się też dostać m.in. dziennikarze, którzy nie posiadają stałych przepustek. Teraz ofiarą polityki Kancelarii Sejmu padła młodzież, która odpowiedziała na apel tejże Kancelarii Sejmu i zaangażowała się w organizację XXIV Sesję Sejmu Dzieci i Młodzieży.

 

W ostatnich dniach maja br. marszałek Sejmu Marek Kuchciński w liście do młodych posłów podał datę sesji – 27 września br. "Mając świadomość, jak ważnym nie tylko dla Was, lecz także dla osób przygotowujących to przedsięwzięcie, jest wieńczące je posiedzenie plenarne, z prawdziwą przyjemnością zapraszam Was już teraz na jesienną sesję" – czytamy w liście. "Ze względu na trudną sytuację w związku z trwającym w gmachu Sejmu protestem, z ciężkim sercem podjąłem decyzję o zmianie terminu tegorocznej sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży" – napisał Marek Kuchciński.

 

Rekrutacja do tegorocznej sesji rozpoczęła się 27 lutego br. Dwuosobowe zespoły uczniów w wieku 13-17 lat miały zaplanować kampanię wyborczą posła lub posłanki do Sejmu Ustawodawczego lub Sejmu I kadencji z uwzględnieniem środków przekazu dostępnych w latach 1919-1922. W ten sposób wyłoniono 230 zespołów (czyli 460 młodych ludzi), dla których nagrodą miał być udział w XXIV Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży.

 

Jeszcze w dniach 12-13 maja wybrane zespoły z całej Polski spotkały się w podwarszawskim Sulejówku na warsztatach szkoleniowych oraz posiedzeniu Komisji SDiM. W czasie prac komisyjnych 38 młodych posłów miało za zadanie przygotować projekt uchwały oraz pytania do minister edukacji narodowej. Na posiedzeniu Komisji wybrano także przewodniczącą komisji oraz 3 marszałków SDiM.  Młodzi przygotowali też uchwałę dotyczącą "spopularyzowania wiedzy i podkreślenia znaczenia spuścizny pierwszych posłów Niepodległej". Na 31 maja br. zaplanowano też dla młodzieży zwiedzanie kompleksu sejmowego.

 

W kontekście decyzji Kancelarii Sejmu nowego brzmienia nabrał fragment komunikatu zachęcającego młodzież do udziału w postępowaniu rekrutacyjnym do tegorocznej sesji: "Głównym celem projektu jest przekazanie jego uczestnikom wiedzy na temat zasad funkcjonowania Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej oraz procesu legislacyjnego".

 

(PS, GN)