(17.05) Noc Muzeów w Ministerstwie Edukacji Narodowej

 

Ministerstwo edukacji otworzy 19 maja podwoje swojej siedziby przy Al. Szucha 25 w Warszawie. W ramach Nocy Muzeów będzie można się przenieść w okres dwudziestolecia międzywojennego, posłuchać szlagierów z tamtego okresu, obejrzeć wystawę, wziąć udział w konkursie

 

W najbliższą sobotę, 19 maja br. w godzinach 19:00-1:00 podczas Nocy Muzeów gmach MEN ponownie otworzy swoje korytarze dla zwiedzających. Tegoroczna Noc Muzeów w MEN ma nawiązywać do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji zwiedzający budynek ministerstwa przy Al. Szucha 25 przeniosą się w wyjątkowe lata dwudziestolecia międzywojennego – do okresu, w którym kształtowała się odrodzona polska państwowość. To w tym właśnie okresie wybudowano gmach Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego – pierwsza stworzona od postaw siedziba ministerialna w II Rzeczpospolitej.

 

"Klimat epoki odtworzy grupa rekonstrukcyjna ze Stowarzyszenia Grupa Historyczna >>Zgrupowanie Radosław<<. Wejścia do gmachu będzie pilnował uzbrojony wartownik w budce wartowniczej, a zwiedzających powitają kobiety w strojach z epoki. Pojawi się także oficer Wojska Polskiego w mundurze z lat 30. XX wieku, pucybut, weteran wojny polsko-bolszewickiej zaśpiewa szlagiery z okresu II RP, a gazeciarz rozda pamiątkowy >>Kurjer Ministerjalny<<. Niepowtarzalną atmosferę dwudziestolecia międzywojennego przywołają również afisze filmowe, edukacyjne, sportowe oraz wojskowe z tamtego okresu" - czytamy w materiałach promocyjnych MEN.

 

Uczestnicy Nocy Muzeów, jak co roku, będą mogli zwiedzić gabinet minister Anny Zalewskiej i poznać specyfikę codziennej pracy w MEN. Na dziedzińcu do dyspozycji odwiedzających stanie wyjątkowy samochód z epoki CWS-T1 typu torpedo w biało-czerwonych barwach. Każdy oczekujący będzie mógł obejrzeć wystawę plenerową "Ojcowie Niepodległości", otrzyma ulotki o wystawie i pamiątkowe gadżety. Z okazji Nocy Muzeów został przygotowany także specjalny konkurs dla zwiedzających.

 

Do dyspozycji gości będzie 3 przewodników, którzy oprowadzą po gmachu MEN (grupy do 25 osób). Swoje korytarze dla zwiedzających, jak co roku, otworzy również sąsiadujące z gmachem ministerstwa edukacji Mauzoleum Walk i Męczeństwa Oddział Muzeum Niepodległości.

 

(PS, GN)