OGŁOSZENIE. „Planeta Energii” – nowoczesny pomysł na edukację o prądzie

Jak bezpiecznie korzystać z prądu i urządzeń elektrycznych? Czym jest energia odnawialna? Jak postępować z elektrośmieciami? Wystartowała ósma edycja „Planety Energii”, autorskiego programu edukacyjnego Grupy Energa dla najmłodszych. Nowa odsłona „Planety” to nowoczesna platforma edukacyjna, multimedialne materiały o prądzie oraz konkurs z atrakcyjnymi nagrodami.

 

 „Planeta Energii” to program realizowany od 2010 roku w formie konkursu dla nauczycieli i uczniów klas I-III szkół podstawowych. Jego głównym celem jest propagowanie wiedzy o energii elektrycznej oraz o bezpiecznym korzystaniu z prądu. Do tej pory nagrodą za realizację zadań konkursowych była wizyta miasteczka „Planety” w zwycięskich miastach, jednak tegoroczna edycja wprowadza znaczące zmiany, stawiając na Internet – medium dostępne dla wszystkich – wszystko po to, by poszerzyć grono odbiorców, skutecznie przekazywać wiedzę oraz zaangażować rodzica w proces edukacji. Nowa „Planeta Energii” to nowoczesna platforma internetowa, zawierająca wysokiej jakości zasoby interaktywne na temat prądu elektrycznego, odnawialnych źródeł energii, elektrośmieci i zasad bezpiecznego korzystania z energii elektrycznej oraz materiały dla nauczycieli (scenariusze lekcji i karty pracy). To także miejsce dla rodziców, którzy szukają wartościowych treści edukacyjnych dla swoich dzieci.

 

 

Zmianę formuły wyjaśnia dr Tomasz Rożek, ambasador programu, fizyk, popularyzator nauki oraz gospodarz „Sondy 2”.: „Program zmienił się głównie dlatego, że zmienia się świat, w którym żyjemy. Młodzi ludzie również nie stoją w miejscu. Uważamy tematy, o których uczymy poprzez „Planetę Energii”, za na tyle ważne, że chcemy z nimi dotrzeć do jeszcze większej grupy młodych odbiorców, niż miało to dotąd miejsce. Nie możemy przez cały rok jeździć po Polsce, nie możemy zaprosić do wspólnych spotkań wszystkich, z którymi chcielibyśmy podzielić się wiedzą, więc jedynym narzędziem, jakie przychodzi nam do głowy – takim pasem transmisyjnym – jest Internet.  Dlatego postanowiliśmy przesunąć część naszego wysiłku z odwiedzania polskich miasta w kierunku Internetu i tego, żeby udostępniać treści, które naszym zdaniem są bardzo ważne, szerszej grupie odbiorców.”

 

Nowa „Planeta Energii” – poprzez platformę internetową oraz multimedia – chce przybliżyć tak abstrakcyjne tematy jak prąd elektryczny czy energia odnawialna, wykorzystując technologie informacyjno-komunikacyjne, dużo bliższe uczniom niż tradycyjne techniki podawcze, oraz wykorzystując naturalną obecność Internetu w życiu dzieci. „Nie zachęcamy do tego, by dziecko od rana do nocy siedziało przed komputerem. Chcemy dać ofertę – jeżeli dziecko ma siedzieć przed komputerem, to lepiej, żeby zaglądało w miejsca zaufane, takie, w którym jest ciekawa treść. Nie jestem przekonany, czy wyjściem jest odcinanie dziecka w jakimkolwiek wieku od Internetu czy od komputera, bo to jest narzędzie, z którego korzysta dzisiaj cały świat. Powinniśmy raczej jako rodzice i opiekunowie skupić się na tym, gdzie w Internecie znaleźć wartościowe treści. Innymi słowy – nie odcinać, tylko raczej nawigować, prowadzić przez internetową dżunglę. Naszą ambicją jest, żeby „Planeta Energii” rzeczywiście była taką wyspą, planetą, gdzie znajduje się wiedza sprawdzona i bardzo dobrze wytłumaczona. Mam nadzieję, że zarówno dzieci, jak też nauczyciele i rodzice, docenią owoce naszej pracy.” – tłumaczy dr Rożek. 

 

Konkurs edukacyjny

 

Jak co roku, „Planecie” towarzyszy konkurs z atrakcyjnymi nagrodami. Do wygrania m.in. czek o wartości 10 tys. zł na cele edukacyjne oraz wizyta dr. Tomasza Rożka w szkole. Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są do 28 maja 2018 roku.

 

 

Szczegółowe informacje o programie można znaleźć na stronie www.PlanetaEnergii.pl.