Kształcenie nauczycieli tylko na niektórych uczelniach – zapowiada MNiSW

Kto będzie uczyć?

Moja siostra jest nauczycielką i wiem, ile zarabia. Nie napawa mnie to radościąprzyznał wiceminister nauki Piotr Müller. Jego resort chce zmian w kształceniu nauczycieli, ale kto trafi do zawodu przy obecnych zarobkach?

 

 

Wiceszef ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego był w poniedziałek 9 kwietnia br. gościem wspólnego posiedzenia Prezydium Zarządu Głównego ZNP i Prezydium Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP. Piotr Müller przedstawił projekt zmian w systemie kształcenia nauczycieli.

Nowe zasady wejdą w życie równolegle z kompleksową reformą szkolnictwa wyższego autorstwa wicepremiera i ministra nauki Jarosława Gowina – przyjętą przez rząd i skierowaną do Sejmu. Będą dotyczyć wielotysięcznej grupy obywateli – w 2017 r. polskie uczelnie wypuściły 31 440 absolwentów kierunków pedagogicznych i bezpośrednio związanych z kształceniem nauczycieli. Nie są to pełne dane dotyczące liczby nauczycieli – nie obejmują m.in. osób kończących studia podyplomowe oraz osoby kończące studia pierwszego i drugiego stopnia na różnych kierunkach oraz uzupełniające następnie kwalifikacje.

Wkrótce o uprawnienia do wykonywania zawodu nauczyciela będzie trudniej niż obecnie. – Kierunki studiów pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna oraz pedagogika specjalna będą studiami jednolitymi magisterskimi – poinformował Piotr Müller.

 

(...)

 

Piotr Skura

 

Cały tekst - Głos Nauczycielski nr 14-15 (ewydanie)