(8.03) WOŚP zebrała ponad 126 mln zł!

 

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy pobiła kolejny rekord! Podczas 26. Finału WOŚP zebrano aż 126 373 804,34 zł. Pieniądze te trafią na pomoc dla najmłodszych pacjentów szpitali - noworodków.

 

- Nie wierzyliśmy w to, co widzieliśmy sprawdzając stan finałowego rachunku bankowego - przyznał Jerzy Owsiak, prezes WOŚP – Już w dniu akcji nie było wątpliwości, że razem z Polakami pobiliśmy po raz kolejny rekord solidarności i bycia ze sobą, że znów zadziwiliśmy świat! To, co działo się tego dnia i co pokazaliśmy jako wielka, obywatelska społeczność, buduje serca i daje ogromną wiarę w rozsądek i wrażliwość Polaków. Ale tak ogromnego wyniku finansowego nie spodziewał się nikt! Polacy, jesteście najlepsi, jesteście kochani! Dziękujemy za wasze zaufanie, kłaniamy się wam w pas i obiecujemy, że jak zawsze - każdą waszą złotówkę wydamy najlepiej jak się da dla ratowania życia i zdrowia dzieci w szpitalach - dodał.

 

Na kwotę zebraną w tegorocznym Finale WOŚP złożyły się zbiórka publiczna - 71.177.112,70 zł, pozostałe darowizny przekazane na cel akcji przede wszystkim poprzez kanały elektroniczne - 54.543.011,44 zł, oraz dary rzeczowe w postaci sprzętu medycznego, który WOŚP przekaże bezpośrednio szpitalom - 653.680,20 zł.

 

14 stycznia na ulice w całej Polsce wyszły dziesiątki tysięcy wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w tym wielu uczniów, studentów i nauczycieli. Podczas 26. Finału WOŚP m.in. wrzucane do puszek pieniądze przeznaczone zostaną na wyrównywanie szans w leczeniu noworodków.

 

Neonatologia już po raz siódmy jest celem zbiórek WOŚP. Jak dotąd, fundacja przekazała na wszystkie oddziały noworodkowe w Polsce 3844 urządzenia medyczne za łączną kwotę prawie 122 mln zł. To m.in. 1160 inkubatorów, 367 stanowisk do resuscytacji noworodków i 344 kardiomonitorów.

 

Orkiestra prowadzi też programy medyczne pomagające najmłodszym pacjentom, jak np. Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków, Program Leczenia i Zapobiegania Retinopatii Wcześniaków oraz Program Nieinwazyjnego Wspomagania Oddechu u Noworodków.

 

Z zebranych w tym roku pieniędzy fundacja planuje kupić m.in. stanowiska do resuscytacji noworodków, nowoczesne inkubatory, aparaty do nieinwazyjnego wspomagania oddychania, pompy infuzyjne a także sprzęt diagnostyczny, jak chociażby specjalistyczne aparaty USG czy pulsoksymetry.

 

(PS, GN)