Nowa podstawa programowa. Kto przekonał MEN? SKOK, Szyszko, Ordo Iuris…

Autorzy z cienia

 

Dzięki nowej podstawie programowej licealista dowie się, ile kosztuje kredyt w SKOK, pozna teorie byłego ministra środowiska Jana Szyszki uzasadniające wycinkę Puszczy Białowieskiej oraz przedstawi „wizję swojego małżeństwa”

 

 

W czasie konsultacji projektu nowej podstawy programowej dla czteroletniego liceum, pięcioletniego technikum i szkoły branżowej II stopnia wpłynęły do MEN setki opinii i komentarzy, także od organizacji pozarządowych i instytucji zewnętrznych. Eksperci ministerstwa uwzględnili tylko niektóre z nich. Trzeba jednak przyznać, że niektórzy komentujący zdołali skutecznie wpłynąć na to, co ostatecznie znalazło się w podstawie.

Do takich instytucji należą SKOK, czyli spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, których twórcą jest Grzegorz Bierecki, obecnie senator PiS. Przeciętny licealista zna zapewne SKOK z reklam w mediach, być może zna też medialne doniesienia o spektakularnych plajtach kilkunastu tych instytucji w ostatnich latach (tylko w 2016 r. – ośmiu), co doprowadziło do strat szacowanych na około 5 mld zł. Licealista ze szkoły „dobrej zmiany” nie poprzestanie tylko na tym – dowie się o SKOK i zaletach tej instytucji z podstawy programowej przedmiotu podstawy przedsiębiorczości. Zabiegało o to Ministerstwo Finansów, upominały się także same kasy.

Z powodzeniem, ponieważ według podpisanej przez Annę Zalewską podstawy uczeń będzie musiał m.in. analizować oferty usług nie tylko banków komercyjnych i spółdzielczych, ale także spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych „w zakresie kont osobistych, kart płatniczych, lokat terminowych, kredytów i pożyczek oraz oferty pozabankowych instytucji pożyczkowych”.

 

 

(...)

 

Piotr Skura

 

Chcesz wiedzieć wi8ecej? czytaj Głos Nauczycielski! (nr 6, e-wydanie)