(15.01) 26. Finał WOŚP: Na drodze do kolejnego rekordu

 

Już ponad 81 mln 420 tys. złotych ma na swoim koncie Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Ta ogromna kwota jest efektem ogromnej mobilizacji w czasie niedzielnego 26. Finału WOŚP

 

14 stycznia na ulice w całej Polsce wyszły dziesiątki tysięcy wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w tym wielu uczniów, studentów i nauczycieli. Podczas 26. Finału WOŚP m.in. wrzucane do puszek pieniądze przeznaczone zostaną na wyrównywanie szans w leczeniu noworodków. W poniedziałek rano na koncie Fundacji było już ponad 81 mln zł. Co oznacza, że w tym roku prawdopodobnie uda się pobić zeszłoroczny rekord zbiórki. Przypomnijmy - podczas 25. Finału WOŚP zebrano ponad 105,5 mln zł.

 

- Wybór celu Finału to każdego roku najtrudniejsza decyzja, jaką musi podjąć Zarząd naszej Fundacji. Przez cały czas napływają do nas sygnały i informacje o tym, jakie są braki w szpitalach, jakie dziedziny medycyny wymagają pilnej interwencji. Piszą do nas lekarze, personel medyczny, autorytety w świecie medycyny, ale często także pacjenci i rodzice dzieci leczonych w szpitalach. Potrzeby są ogromne, a my, wybierając temat każdej zbiórki, musimy być pewni, że przy pomyślnym wyniku Finału uda nam się postawione cele zrealizować – zapewnił Jerzy Owsiak, szef WOŚP.

 

Neonatologia już po raz siódmy jest celem zbiórek WOŚP. Jak dotąd, fundacja przekazała na wszystkie oddziały noworodkowe w Polsce 3844 urządzenia medyczne za łączną kwotę prawie 122 mln zł. To m.in. 1160 inkubatorów, 367 stanowisk do resuscytacji noworodków i 344 kardiomonitorów.

 

Orkiestra prowadzi też programy medyczne pomagające najmłodszym pacjentom, jak np. Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków, Program Leczenia i Zapobiegania Retinopatii Wcześniaków oraz Program Nieinwazyjnego Wspomagania Oddechu u Noworodków.

 

(PS, GN)