(15.01) Czas na ferie!

 

Ponad 1 mln 250 tys. dzieci z czterech województw rozpoczęło w poniedziałek ferie zimowe. Ministerstwo Edukacji Narodowej, Inspekcja Transportu Drogowego i Policja apelują o zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa.

 

Jako pierwsi, w dniach 15-28 stycznia odpoczywać będą uczniowie z 7458 szkół z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego.

 

W sumie w tym roku szkolnym w całym kraju wolne od zajęć szkolnych będzie miało prawie 4,5 mln uczniów z 28 053 szkół dla dzieci i młodzieży.

 

Terminy ferii zimowych w poszczególnych województwach są ogłaszane przez Ministra Edukacji Narodowej na podstawie § 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego.

 

Od roku szkolnego 2003/2004, zgodnie z przyjętą zasadą, terminy ferii zimowych w kolejnych latach zmieniają się cyklicznie. Jeśli w jednym roku w określonej grupie województw ferie zimowe trwały w drugiej połowie stycznia, to wówczas w następnym roku termin ferii w tej grupie województw przypadnie na pierwszą połowę lutego.

 

Według MEN, organizacja ferii w jednym terminie dla uczniów ze wszystkich województw powodowała wiele perturbacji komunikacyjnych i spore kłopoty w zakresie możliwości skorzystania z ośrodków wypoczynkowych i bazy turystycznej w chętnie odwiedzanych w okresie zimy województwach.

 

Kalendarz ferii zimowych w roku szkolnym 2017/2018 przedstawia się następująco:
>> 15-28 stycznia  2018 r.: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie;
>> 22 stycznia – 4 lutego 2018 r.: podlaskie, warmińsko-mazurskie;
>>  29 stycznia – 11 lutego 2018 r.: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie;
>>  12-25 lutego 2018 r.: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie.

 

MEN zachęca do zapoznania się z "Poradnikiem bezpiecznego wypoczynku" – publikacją z najważniejszymi praktycznymi wskazówkami i informacjami dotyczącymi zorganizowanego wypoczynku dzieci i młodzieży. Poradnik dostępny jest TUTAJ.

 

Ministerstwo radzi, by wybierając dla swojego dziecka zimowisko czy obóz narciarski zadbać przede wszystkim o sprawdzenie wiarygodności organizatora. Ministerstwo Edukacji Narodowej stworzyło publiczną bazę danych o wypoczynku, za pomocą której każdy rodzic może sprawdzić, czy dany organizator zgłosił turnus do właściwego kuratorium oświaty na 21 dni przed terminem rozpoczęcia wypoczynku oraz na 14 dni w przypadku półkolonii i wypoczynku organizowanego za granicą.

 

Do 10 stycznia w bazie znajdowało się 3650 zatwierdzonych zgłoszeń, w tym wyjazdów za granicę 147, łącznie dla 153 890 uczestników (liczba uczestników wypoczynku w kraju – 85 485, liczba uczestników wypoczynku organizowanego w formie półkolonii – 62 046, liczba uczestników wypoczynku za granicą 6 359).

 

Na stronie internetowej www.wypoczynek.men.gov.pl  na bieżąco publikowane są informacje o numerach wydanych zaświadczeń, danych organizatora, liczbie uczestników oraz terminie i lokalizacji wypoczynku. Strona umożliwia także zgłaszanie uwag, które wpływają bezpośrednio na skrzynkę MEN. W razie jakichkolwiek nieprawidłowości organizacyjnych informację o nich można także zgłaszać odpowiedniemu kuratorowi oświaty lub innym służbom (komenda powiatowa/miejska Państwowej Straży Pożarnej, państwowy/powiatowy Inspektor Sanitarny, Policja).

 

MEN rekomenduje, aby przy decydowaniu się na konkretną ofertę kierować się oprócz walorów krajobrazowych jej edukacyjnym charakterem, np. planowanymi wycieczkami, poznawaniem ciekawych miejsc, historii, a także możliwościami aktywnego i bezpiecznego wypoczynku w grupie rówieśników.

 

Miłośnicy "białego szaleństwa" i sportów zimowych mogą też odwiedzić stronę www.bezpiecznienastoku.pl, która powstała w porozumieniu z Ministerstwem Sportu i Turystyki. Można na niej znaleźć m.in. kodeks narciarski dla najmłodszych, użyteczne porady i wskazówki, akcje na stokach, konkursy, komiksy i materiały do pobrania.

 

 

(PS, GN)