(12.01) Związek: Ratujmy obywatelskie inicjatywy!

ZNP_akcjaDomagamy się wprowadzenia edukacji obywatelskiej nie tylko dla uczniów i uczennic, ale również dla wszystkich parlamentarzystów - napisał prezes ZNP Sławomir Broniarz. Według Związku to bardzo niepokojące, że w Sejmie są wyrzucane do kosza obywatelskie projekty ustaw.

 

Tylko w ostatnich latach pod czterema projektami obywatelskimi z inicjatywy ZNP podpisało się ponad 1,5 mln osób - przypomniał Sławomir Broniarz. Niestety! Prezes ZNP podkreślił, ze "obywatelskie inicjatywy nie są szanowane i traktowane z należytą powagą przez przedstawicieli i przedstawicielki Narodu". "W Sejmie są odrzucane już na etapie pierwszego czytania lub po prostu nie prowadzi nad nimi dalszych prac. Protestujemy przeciwko lekceważeniu głosu obywateli i obywatelek!" - stwierdza Związek.

 

"Nasze doświadczenia związane z obywatelskimi projektami (m.in. >>Referendum szkolne<< 2017 r., >>Wynagrodzenia nauczycieli z budżetu<< 2016 r., >>Przedszkole dla każdego dziecka<< 2010 r. i 2008 r.), niestety potwierdzają to, co stało się w ostatnich dniach podczas pierwszego czytania obywatelskiego projektu >>Ratujmy kobiety<<" - napisał prezes ZNP.

 

Stąd apel: "Lekceważenie przez polityków podpisów pod projektami z inicjatywy obywateli nie poprawi aktywności obywatelskiej, na której nam – nauczycielom i nauczycielkom - zależy w sposób szczególny. Dlatego domagamy się wprowadzenia edukacji obywatelskiej połączonej z działalnością społeczną nie tylko dla uczniów i uczennic, ale również dla wszystkich parlamentarzystów".

(DK, GN)

 

Pełna treść apelu:

Ratujmy obywatelskie inicjatywy – apel prezesa ZNP (12.01.2018)

Tylko w ostatnich latach pod czterema projektami obywatelskimi z inicjatywy ZNP podpisało się ponad 1,5 mln osób.

 

Nasze doświadczenia związane z obywatelskimi projektami (m.in. „Referendum szkolne” 2017 r., „Wynagrodzenia nauczycieli z budżetu” 2016 r., „Przedszkole dla każdego dziecka” 2010 r. i 2008 r.), niestety potwierdzają to, co stało się w ostatnich dniach podczas pierwszego czytania obywatelskiego projektu „Ratujmy kobiety”: obywatelskie inicjatywy nie są szanowane i traktowane z należytą powagą przez przedstawicieli i przedstawicielki Narodu. W Sejmie są odrzucane już na etapie pierwszego czytania lub po prostu nie prowadzi nad nimi dalszych prac. Protestujemy przeciwko lekceważeniu głosu obywateli i obywatelek!

 

Demokracja bezpośrednia pozwala nam – obywatelom sprawować władzę w państwie m.in. poprzez składanie obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej. Obywatele korzystają z tego prawa stosunkowo rzadko, ponieważ realizacja tego uprawnienia wymaga ogromnej mobilizacji i zaangażowania przy braku poczucia, że głos obywateli i obywatelek zostanie faktycznie wysłuchany przez parlamentarzystów.

 

Lekceważenie przez polityków podpisów pod projektami z inicjatywy obywateli nie poprawi aktywności obywatelskiej, na której nam – nauczycielom i nauczycielkom - zależy w sposób szczególny. Dlatego domagamy się wprowadzenia edukacji obywatelskiej połączonej z działalnością społeczną nie tylko dla uczniów i uczennic, ale również dla wszystkich parlamentarzystów.

Sławomir Broniarz
Prezes ZNP