Zmiany w Karcie Nauczyciela. Co musisz wiedzieć, kiedy wejdą w życie?

Dla każdego coś (nie)miłego

 

Młodzi stracą zasiłki na zagospodarowanie, starsi – dodatki mieszkaniowe, a ubiegający się o awans poczekają dłużej na wyższe zarobki. Wszystkich nauczycieli obejmą nowe zasady oceniania, w tym moralności

 

 

To wszystko dzięki tylko jednemu podpisowi… Podpisowi prezydenta Andrzeja Dudy, który 24 listopada br. złożył autograf pod ustawą o finansowaniu zadań oświatowych. Prezydent nie czekał z decyzją do końca terminu wyznaczonego przez konstytucję (mijał 4 grudnia), lecz ustawę podpisał krótko przed wylotem w podróż do Wietnamu. W czasie gdy prezydent podziwiał uroki Dalekiego Wschodu, wielu nauczycieli zapewne zadawało sobie pytanie o przyszłość, dalszą karierę zawodową, perspektywy dla swoich rodzin. Bo dawno już żadna ustawa nie oznaczała tylu zmian co dokument, który podpisał spieszący się do Wietnamu prezydent.

Sama ustawa o finansowaniu zadań oświatowych to lektura obowiązkowa dla księgowych w gminach – dotyczy wzajemnych rozliczeń finansowych między samorządami, dotacji dla szkół niepublicznych, zasad finansowania poszczególnych zadań związanych z oświatą przez gminy i państwo itp.

W tym wszystkim schowane zostały przepisy, które zmieniają Kartę Nauczyciela. Każdy coś straci – jedni pieniądze, inni poczucie bezpieczeństwa swoich bliskich, kolejni perspektywy awansu, jeszcze inni – zwykłą ludzką godność.

Ale stało się – prezydent zdecydował. Z myślą o nauczycielach przygotowaliśmy listę najczęściej pojawiających się pytań, które pogrupowaliśmy w zagadnienia tematyczne, np. odebrane dodatki, awans, czy urlop dla poratowania zdrowia. Co warto wiedzieć, zanim ustawa wejdzie w życie?

 

(...)

 

Piotr Skura

 

 

Chcesz wiedzieć więcej? Sięgnij po Głos! (nr 49, e-wydanie)