Porozmawiajmy o języku uczniów i uczennic

Dzień bez przekleństw

 

Czy jesteśmy w stanie skutecznie przeciwdziałać wulgarnemu słownictwu dzieci i młodzieży? Może się wydawać, że wulgaryzmy już tak mocno wrosły w język młodych ludzi, że takie próby są skazane na porażkę

 

 

Według kalendarza świąt nietypowych 17 grudnia przypada dzień bez przekleństw. Nieważne, że w tym roku 17 grudnia to niedziela. O języku zawsze warto rozmawiać i starać się, by był wolny od wulgaryzmów. Zadania nie ułatwia fakt, że wulgarnych słów używają także dorośli i to często w przestrzeni publicznej i w mediach. Internet – środowisko naturalne współczesnej młodzieży – jest wręcz naszpikowany wulgarnym i kolokwialnym słownictwem. Mówiąc krótko – niemal zewsząd płynie zły przykład. Co w takiej sytuacji może szkoła?

Jeśli założymy realistyczne cele i poszukamy podejścia do tematu, które trafi do dzieci i młodzieży, możemy zdziałać całkiem dużo. Może to jednak wymagać innego spojrzenia na problem. Zamiast wartościować i oceniać („przeklinanie jest złe”, „wulgaryzmów używają źle wychowane osoby”), spróbujmy zrozumieć, dlaczego młodzi przeklinają i jaką funkcję spełnia dla nich taki język.

 

 

(...)

 

Magdalena Goetz

Psycholożka

 

 

Cały tekst - Gn nr 49 (e-wydanie)