Prezydent zdecydował. Nauczyciele stracą niektóre dodatki i dotychczasowe urlopy zdrowotne

Karta w cieniu sądów

 

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o finansowaniu zadań oświatowych. To oznacza, że będzie nowy system oceniania pracy, nauczyciele stracą niemal wszystkie dodatki socjalne, a ich awans zawodowy znacząco się wydłuży

 

 

Choć konstytucyjny termin, w którym prezydent musiał zdecydować o losie ustawy, minął dopiero 4 grudnia br., to Andrzej Duda postanowił nie czekać i podpisał ustawę już 24 listopada. Wszystko to na krótko przed jego odlotem na kilkudniową wizytę do Wietnamu i w samym środku głośnego sporu o prezydencką ustawę reformującą wymiar sprawiedliwości. Zajęte kłótniami polityków o niezależność sądów i niezawisłość sędziowską media właściwie nie zauważyły decyzji, która odbije się na praktycznie każdym z ok. 600 tys. nauczycieli w Polsce.

Prezydent nie uzasadnił, dlaczego postanowił ustawę podpisać. W opublikowanym przez jego urzędników komunikacie jedynie krótko poinformowano o niektórych rozwiązaniach znajdujących się w tym dokumencie. Kancelaria Prezydenta nawet jednym słowem nie wspomniała o licznych zagrożeniach, jakie niesie zawarta w ustawie o finansowaniu zadań oświatowych nowelizacja Karty Nauczyciela.

 

 

(...)

 

Piotr Skura

 

Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj Głos! (nr 49, e-wydanie)