(5.12) 150. rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego

cc"W okresie zaborów był sybirakiem, jednym z organizatorów niepodległościowej Polskiej Partii Socjalistycznej, twórcą Organizacji Bojowej PPS, ruchu strzeleckiego i Polskiej Organizacji Wojskowej, a później jako Komendant I Brygady Legionów Polskich – przywódcą zbrojnej walki o wolność" – tak napisano o Marszałku w uchwale Sejmu w sprawie ustanowienia roku 2017 Rokiem Józefa Piłsudskiego.

 

Okazja do uhonorowania Komendanta – niezłomnego bojownika o wolność i niezawisłość Polaków (jak napisali posłowie w uchwale) – jest przypadająca 5 grudnia br. 150. rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego.

 

Józef Piłsudski był także od 1921 r. honorowym członkiem Związku Polskiego Nauczycielstwa Szkół Powszechnych (poprzednika ZNP). Dziś w Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie odbędzie się seminarium z okazji 150. rocznicy urodzin Naczelnika Państwa Polskiego. Organizatorem seminarium jest Zarząd Okręgu Małopolskiego ZNP i Rada Uczelniana ZNP w AGH.

 

Po zakończeniu seminarium nastąpi złożenie kwiatów pod Tablicą Pamięci Józefa Piłsudskiego oraz otwarcie wystawy "Józef Piłsudski – Naczelnik Państwa Polskiego oraz jego działania na rzecz rozwoju oświaty i edukacji polskiej".

 

A my przypominamy artykuł Mieczysława Michałowicza z Głosu Nauczycielskiego nr 9-10 z 1938 r. "Zwyciężał sam siebie".

 

f

 

GN_1938

 

Galeria okładek z J. Piłsudskim w Głosie:
http://www.glos.pl/node/19687