Kiedy dni stają się krótsze, możemy odczuwać spadek energii lub pogorszenie nastroju

Sposoby na chandrę

 

Tak naprawdę do końca nie zbadano, co jest przyczyną naszego gorszego samopoczucia w okresie jesienno-zimowym, jednak hipoteza, że wynika to z niedostatku światła słonecznego jest bardzo popularna i wydaje się trafna

 

Nie bez znaczenia może być też spadek średniej temperatury za oknem – skoro zmniejsza się nasz komfort fizyczny, trudno się dziwić, że odbija się to na komforcie psychicznym. Duże znaczenie mają tu jednak nasze indywidualne uwarunkowania i predyspozycje – część z nas czuje się jesienią gorzej niż inni, ale nie brakuje też osób, które nie zauważają u siebie żadnej szczególnej zmiany.

W przypadku nauczycieli jesienna chandra może mieć związek także ze specyficznym rytmem roku szkolnego. Mamy w końcu za sobą dwa pierwsze, często intensywne miesiące pracy. Mogliśmy w ich trakcie znacznie uszczuplić zasoby naszych powakacyjnych sił, jeśli nie były na bieżąco uzupełniane i zwłaszcza, jeśli nie udało nam się w wakacje należycie wypocząć, a w pracy lub w życiu osobistym doświadczaliśmy ostatnio długotrwałego stresu.

 

Typowe symptomy

Jesienno-zimowe gorsze samopoczucie zwane często „jesienną chandrą” wiąże się zwłaszcza z większą sennością, uczuciem spadku energii i zmęczenia czy pogorszeniem nastroju. Trudniej nam wstać z łóżka, miewamy kłopoty z koncentracją – zwłaszcza rano, kiedy na dworze jest jeszcze ciemno, nic się nam nie chce. Możemy być bardziej drażliwi, mieć większe trudności z podejmowaniem decyzji, bardziej pesymistycznie patrzeć na świat i samych siebie, co może się przejawiać lekkim obniżeniem poczucia własnej wartości czy bardziej krytyczną oceną tego, co robimy (również w pracy), czy nawet całego naszego życia. Jesiennej chandrze może też towarzyszyć zwiększony apetyt (zwłaszcza na słodycze), a to z kolei u osób, które pragną szczuplejszej figury, dodatkowo przyczyni się do pogorszenia samopoczucia.

 

 

(...)

 

Magdalena Goetz

psycholożka

 

 

 

Cały tekst - GN nr 45 (e-wydanie)