Zmiany w Karcie Nauczyciela – zobacz, co stracisz w przyszłym roku!

Znicz dla dodatków

 

Kiedy stracisz dodatek mieszkaniowy, a kiedy stracisz szanse na urlop dla poratowania zdrowia? Od kiedy na kolejny stopień awansu poczekasz dłużej niż inni? W którym roku twoje dzieci stracą prawo do mieszkania?

 

 

W czasie, gdy nauczyciele przygotowywali się wraz z rodzinami do wyjazdów na groby bliskich, Sejm przyjął ustawę o finansowaniu zadań oświatowych wraz z pakietem zmian w Karcie Nauczyciela. W ten sposób postanowiono, że  nauczyciele stracą część dodatków, wydłuży się ich awans zawodowy, a dostęp do urlopów dla poratowania zdrowia stanie się trudniejszy!

W sejmowym głosowaniu 27 października br. ustawę poparło 274 posłów – głównie z PiS i Kukiz'15, ale za nowelizacją było też dziesięciu ludowców z prezesem PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem na czele. Przeciw zmianom w Karcie głosowało 161 posłów – z PO i Nowoczesnej, a siedmiu parlamentarzystów wstrzymało się od głosu. Ustawa trafiła już do Senatu, a wkrótce – jak należy się spodziewać – wyląduje na biurku prezydenta Andrzeja Dudy. Jeżeli głowa państwa ją podpisze (co jest niemal pewne), już od 1 stycznia 2018 r. zaczną wchodzić w życie uderzające w nauczycieli rozwiązania.

Minister Anna Zalewska rozłożyła zmiany w czasie na kilka najbliższych lat. Jako pierwsze zaczną obowiązywać rozwiązania, które najmocniej wydrenują nauczycielskie portfele, a  jako ostatnie (za kilka lat) – te, które MEN traktuje jako marchewkę, czyli słynny już dodatek „500+” za wyróżniającą pracę, który ma otrzymać nieliczna grupa nauczycieli dyplomowanych.

Przedstawiamy kalendarium zmian w Karcie Nauczyciela, które MEN chce wprowadzić w pierwszej kolejności, czyli w latach 2018-2019.

 

 

(...)

 

Piotr Skura

 

 

Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj Głos! (nr 45, e-wydanie)