(11.08) ZNP: 4 września manifestacja w Warszawie!

Związek Nauczycielstwa Polskiego wraz z rodzicami i organizacjami pozarządowymi zorganizuje 4 września br. w Warszawie manifestację. Pod siedzibą Ministerstwa Edukacji Narodowej można się spodziewać tysięcy osób protestujących przeciwko zmianom fundowanym oświacie przez Annę Zalewską

 

- 4 września między godziną 15.00 a 16.00 planujemy przeprowadzenie pod siedzibą ministerstwa edukacji manifestacji - powiedział "Głosowi" prezes ZNP Sławomir Broniarz. Część mediów poinformowała dziś, że na 4 września ZNP zapowiedział dwugodzinny strajk nauczycieli i rodziców. - Mówimy o pikiecie, manifestacji wspólnie ustalonej z koalicją "Nie dla chaosu w szkole". Chcemy ją jednak trochę inaczej zaaranżować, wyreżyserować, niż to było w przypadku dotychczasowych manifestacji - zapewnił nas prezes Związku.

 

W manifestację zaangażują się organizacje społeczne i rodzicielskie, które współdziałały w ramach Komitetu Referendalnego - gdy wspólnie udało się zebrać 910 tys. podpisów pod obywatelskim wnioskiem o rozpisanie referendum szkolnego. Sejm w lipcu wniosek ten odrzucił. - Nie będzie to typowa manifestacja polegająca na zgromadzeniu się i przemawianiu. Znajdziemy inną formułę dotarcia do ludzi i przekonania nauczycieli oraz rodziców, że nie wolno zostawić dziecka z jego szkolnymi problemami - podkreślił prezes ZNP.

 

Według Sławomira Broniarza, przeciwnicy reformy Anny Zalewskiej nie powinni pozwolić na to, by sprawa zmian w szkolnictwie zniknęła z przestrzeni publicznej. - Nie dlatego, że uwielbiamy protesty, wręcz przeciwnie. Chcemy zwrócić uwagę na to, że edukacja jest najważniejszą dziedziną życia społecznego, dotyczącą 5 milionów uczniów, kilku milionów rodziców. Musimy wiedzieć, w co wchodzimy, mówiąc o reformie pani Zalewskiej - stwierdził prezes ZNP.

 

Jego zdaniem, kampania referendalna pokazała, że "warto pracować razem, odkładając na bok różnego rodzaju uprzedzenia i sprawy, które nie są teraz istotne, a skupić się na celach głównych". - Teraz trzeba szukać pomysłów na to, jak ma wyglądać edukacja po minister Zalewskiej. Będziemy chcieli wspólnie z naszymi partnerami przedstawić propozycje zmian dotyczące zarówno nauczycieli oraz pracowników oświaty, jak i sfery programowej, treści edukacyjnych. Mam nadzieję, że od września ruszymy z takim pakietem propozycji i debatami - zapowiedział Sławomir Broniarz.

 

(PS, GN)