(12.07) Komisja zajmie się wnioskiem referendalnym

 

W najbliższą środę 19 lipca sejmowa Komisja Ustawodawcza zajmie się obywatelskim wnioskiem o rozpisanie referendum szkolnego

 

Taka informacja znalazła się w sejmowym wykazie planowanych posiedzeń komisji sejmowych. Zgodnie z nim, posłowie Komisji Ustawodawczej spotkają się o godzinie 14.00 19 lipca, by rozpatrzyć obywatelski wniosek o rozpisanie referendum w sprawie przyszłości reformy Anny Zalewskiej.

 

 

Posiedzenie zwołano w trybie art. 152 ust. 2 regulaminu Sejmu, czyli na pisemny wniosk co najmniej jednej trzeciej ogólnej liczby członków komisji. W takim trybie przewodniczący komisji musi zwołać jej posiedzenie w terminie maksymalnie 30 dni od złożenia wniosku. Tematem środowego posiedzenia będzie "Przygotowanie projektu uchwały na podstawie wniosku o poddanie pod referendum ogólnokrajowe sprawy reformy systemu oświaty".

 

Komitet referendalny 20 kwietnia br. złożył u marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego 910 tys. podpisów pod wnioskiem o rozpisanie referendum dotyczącego reformy Anny Zalewskiej.

 

Pytanie referendalne, pod którym komitet zbierał podpisy, brzmi: "Czy jest Pani/Pan przeciw reformie edukacji, którą rząd wprowadza od 1 września 2017 roku?".

 

W ostatnim badaniu CBOS 62 proc. ankietowanych opowiedziało się za rozpisaniem referendum w sprawie nowego ustroju szkolnego. Referendum popierają zarówno przeciwnicy jak i zwolennicy reform Anny Zalewskiej.

 

W najnowszym sondażuna Kantar Millward Brown SA przeprowadzonym na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24 60 proc. Polaków stwierdziło "Tak, jestem przeciw reformie edukacji wprowadzanej od 1 września". Jedynie 37 procent ankietowanych odpowiedziało "Nie, nie jestem przeciw reformie edukacji wprowadzanej od 1 września". Autorzy sondażu zapytali też Polaków o ich opinię na temat referendum w sprawie zmian w ustroju szkolnym. 55 proc. ankietowanych uważa, że do takiego referendum powinno dojść, a przeciwnych jest mu 36 proc. badanych.

 

(PS, GN)