Nauczyciele stracą część dodatków. MEN uderza po kieszeni

Cienko na starcie

 

Podręczniki, pomoce naukowe, programy komputerowe, kursy doskonalące i przygotowujące do pracy z uczniami m.in. na to młodzi nauczyciele przeznaczają zasiłek na zagospodarowanie. MEN chce im go odebrać

 

 

Ministerstwo edukacji wysłało do konsultacji społecznych projekt ustawy o finansowaniu zadań oświatowych. Znajduje się w nim duży rozdział dotyczący zmian w Karcie Nauczyciela. O propozycjach resortu piszemy w Głosie od kilku tygodni. MEN wcześniej przygotowało dwa projekty: jeden z nowelizacją Karty i drugi dotyczących finansów oświaty. Ostatecznie ministerstwo zrezygnowało z części planowanych zmian w KN i połączyło dwa projekty w jeden. Pisaliśmy o tym m.in. w GN nr 23 z 7 czerwca br.

Jednak nawet w tym okrojonym projekcie MEN proponuje liczne zmiany w Karcie – dotykają m.in. systemu awansu zawodowego, systemu oceniania nauczycieli,urlopu dla poratowania zdrowia czy doskonalenia zawodowego.

Nie obyło się, niestety, bez pomysłów na „oskrobanie” nauczycielskich wynagrodzeń. Chodzi o część dodatków, jakie otrzymuje ta grupa zawodowa.

MEN chce zlikwidować niemal wszystkie dodatki zapisane w art. 54, 56 i 61 Karty. Z projektu wynika, że już w przyszłym roku (ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2018 r.) nauczyciele będą mieli prawo jedynie do dodatku wiejskiego. Do historii przejdą m.in. zasiłek na zagospodarowanie i dodatek mieszkaniowy.

 

Koniec pomocy dla młodych

Do zasiłku na zagospodarowanie mają prawo nauczyciele kontraktowi. To forma pomocy socjalnej dla młodych nauczycieli stawiających pierwsze kroki w zawodzie i – co za tym idzie – zarabiających niewiele więcej, niż wynosi pensja minimalna. Zasiłek ten ma im ułatwić start w życie – wynajęcie mieszkania, kupno podstawowego wyposażenia, przeprowadzkę, jeśli szkoła znajduje się w dużej odległości od miejsca zamieszkania.

 

 

(...)

 

 

Piotr Skura

 

 

Więcej - GN nr 24 (e-wydanie)