Referendum szkolne w Sejmie jeszcze w czerwcu?

Niech obywatele powiedzą

 

Tak czy nie dla referendum w sprawie reformy edukacji? Posłowie mają głosować w tej sprawie jeszcze w czerwcu. Wcześniej odbędzie się w Sejmie debata na ten temat. Po dwóch miesiącach od złożenia wniosku o referendum!

 

Jeśli nic się w tej sprawie nie zmieni, punkt dotyczący inicjatywy referendalnej, znajdzie się w porządku obrad posiedzenia Sejmu zaplanowanego na 20-22 czerwca br. Tak wynika z informacji Głosu. Nieoficjalne doniesienia w tej sprawie oficjalnie potwierdził w cytowanej przez PAP wypowiedzi Joachim Brudziński, wicemarszałek Sejmu z PiS. Oznaczałoby to, że posłowie będą decydować o losach wniosku referendalnego po dwóch miesiącach od jego złożenia na Wiejskiej. Bo wniosek razem z podpisami ponad 910 tys. obywateli członkowie Komitetu referendalnego przynieśli do Sejmu 20 kwietnia br. Od tamtego czasu przedstawiciele komitetu apelowali o jak najszybsze rozpatrzenie tej inicjatywy. I, jak się okazuje, wreszcie jest na to szansa.

We wstępnym porządku obrad, który był opublikowany na stronie Sejmu RP w poniedziałek 12 czerwca, nie umieszczono jeszcze, przynajmniej do tego dnia, sprawy referendum. Nie ma jednak przeszkód, by porządek uzupełnić o ten punkt. Inicjatywa obywateli, jak wynikało z informacji na stronie sejmowej, może mieć jednak sporą „konkurencję” na tym posiedzeniu. Przewidziano bowiem wtedy trzecie czytanie ustaw dotyczących zmian w Krajowej Radzie Sądownictwa i w ustroju sądów powszechnych (gorący polityczny temat).

 

 

(...)

 

Jakub Rzekanowski

 

Więcej - GN nr 24 (e-wydanie)