(17.05) Nie czekać z decyzją o referendum - apelują organizatorzy

 

Związek Nauczycielstwa Polskiego i ruch "Rodzice przeciwko reformie edukacji" zaapelowali o skierowanie na najbliższe posiedzenie Sejmu, które rozpocznie się 24 maja br., wniosku o rozpisanie referendum szkolnego  

 

Według organizatorów referendum, posłowie nie mają na co czekać, ponieważ weryfikacja podpisów zebranych pod wnioskiem referendalnym została zakończona. "W związku z zakończeniem weryfikacji wykazu podpisów obywateli popierających wniosek o poddanie pod referendum ogólnokrajowe sprawy o szczególnym znaczeniu dla państwa i obywateli, który został złożony wraz z kartami wykazu obywateli przez pełnomocnika Komitetu Referendalnego w dn. 20 kwietnia 2017 roku oraz informacją o prawidłowo złożonej - wymaganej ustawowo - liczbie podpisów, wnosimy o jak najszybsze skierowanie wniosku  na najbliższe posiedzenie Sejmu, zgodnie z dyspozycją art. 65 ust. 4 Regulaminu Sejmu RP" - zaapelowali przedstawiciele Komitetu Referendalnego - Sławomir Broniarz, prezes ZNP i Dorota Łoboda z ruchu "Rodzice przeciwko reformie edukacji”. Najbliższe posiedzenie Sejmu zaplanowano na 24 – 26 maja br.

 

Informację o "zakończeniu weryfikacji wykazu podpisów obywateli" przekazał komitetowi sam marszałek Sejmu w liście z 15 maja br. To oznacza, że Marek Kuchciński potwierdził, iż organizatorzy referendum zebrali pod wnioskiem minimum 500 tys. podpisów (w sumie zebrano ich 910 tys.). "Zweryfikowano 570 133 podpisy, z czego 562 852 podpisy zostały złożone prawidłowo. Mając na uwadze powyższe, zawiadamiam, że pod wnioskiem grupy obywateli o poddanie pod referendum ogólnokrajowe sprawy o szczególnym znaczeniu dla państwa i obywateli, dotyczącym reformy systemu edukacji, została prawidłowo założona ustawowo wymagana liczba podpisów" – poinformował marszałek Sejmu.

 

Pytanie referendalne, pod którym komitet zbierał podpisy, brzmi: "Czy jest Pani/Pan przeciw reformie edukacji, którą rząd wprowadza od 1 września 2017 roku?".

 

Komitet referendalny już wcześniej przedstawił spot przypominający rządzącym politykom o ich obietnicach dotyczących reformy oraz dialogu ze społeczeństwem.

 

(PS, GN)