Kuratorzy uruchomili bazy danych z ofertami pracy. Głównie na część etatu

Dam pracę. Na godzinę

 

Od 1 kwietnia br. nauczyciele mogą szukać pracy w kuratoryjnych bazach ofert. Większość dotyczy pracy w niepełnym wymiarze. Nawet tylko jednej godziny! Niektóre placówki chcą zatrudniać, ale np. tylko na dwa miesiące

 

 

Niestety, wygląda na to, że spełniają się czarne scenariusze, przed którymi przestrzegaliśmy w Głosie. Ofert dla nauczycieli, którzy stracą pracę (także w wyniku przekształceń związanych z reformą edukacji) jest niewiele. To głównie zatrudnienie na część etatu, w dodatku od kandydatów wymagane są kwalifikacje, których nauczyciele z wygaszanych gimnazjów raczej nie zdążyli zdobyć.

 

Od 1 kwietnia br. dyrektorzy mają obowiązek informować kuratorów o wolnych stanowiskach pracy dla nauczycieli. Kurator udostępnia te informacje na swojej stronie internetowej, tak by mogli z nich skorzystać m.in. nauczyciele zwalniani z gimnazjów. Wszystko to reguluje art. 224 ustawy wprowadzającej - Prawo oświatowe. Obowiązek informowania kuratorów o wakatach będzie ciążył na szefach szkół do 31 sierpnia 2023 r.

 

„Zachęcamy do odwiedzenia baz ofert pracy dla nauczycieli” – napisało ministerstwo edukacji na swojej stronie internetowej. Tak właśnie zrobiliśmy. Co nauczyciele mogą znaleźć w prowadzonych przez kuratorów bazach danych?

 

Niestety, niewiele. Przeważnie to 20-30, czasami więcej ofert pracy na… całe województwo!

 

Geograf na sześć godzin

Według stanu na 13 kwietnia br. Kuratorium Oświaty we Wrocławiu miało zaledwie 27 ofert. Z tego jedynie dziewięć w wymiarze zapewniającym nauczycielom co najmniej pełny etat. Na przykład dla geografa we Wrocławiu przewidziano jedynie sześć godzin, dla nauczyciela plastyki w Marciszowie – dziewięć godzin, dla nauczyciela muzyki w Lwówku Śląskim – 10 godzin, dla fizyka w Wałbrzychu – osiem godzin.

Oferty te i tak można uznać za całkiem dobre, ponieważ w Jerzmanicach-Zdroju poszukują fizyka na... dwie godziny. Podobnie jak w Świeradowie-Zdroju. Świeradów chce też zatrudnić nauczyciela wychowania do życia w rodzinie na dwie godziny i chemika – też na dwie godziny.

 

 

(...)

 

Piotr Skura

 

 

Cały tekst tylko w Głosie Nauczycielskim (nr 16), także w formie e-wydania